MOSKVA, Ruski gasni holding “Gazprom” nagovijestio je moguće korigovanje uslova dugoročnih ugovora s evropskim klijentima, kako bi potrošači izbjegli plaćanje penala zbog smanjene kupovine ruskog gasa.
Ruski holding vodi teške pregovore s evropskim kupcima, koji su, prema važećim ugovorima, u obavezi da plate i nepreuzete, a dogovorene količine gasa po šemi “uzmi ili plati”. “Gazpromovi” partneri iz Evropske unije navode da su spremni da se pridržavaju dogovorenih uslova, ali analitičari upozoravaju da ruski gigant, koji podmiruje četvrtinu evropskih potreba za gasom, rizikuje da zbog pohlepe i čvrstog držanja slova ugovora izgubi dio evropskog tržišta.
“Dugoročni ugovori ostaju na snazi, ali se mogu unijeti izmjene”, rekao je Sergej Komlev, jedan od rukovodilaca “Gazpromexporta”, filijale “Gazproma” zadužene za izvoz gasa.
Predsjednik “Gazpormexporta” Aleksandar Medvedev ranije je rekao da, iako neke kompanije imaju poteškoće s kupovinom određenih količina gasa, usaglašenih krajem prošle godine, očekuje da će evropski klijenti “Gazproma” u potpunosti ispuniti svoje obaveze.
Ova tema otvorena je nakon što je objavljena informacija da su evropski klijenti ostali dužni “Gazpromu” 2,5 milijardi dolara na ime gasa koji nisu preuzeli, a na osnovu dugoročnih ugovora koje su sklopili s Rusima. Predstavnici evropskih kompanija koje nabavljaju gas iz Rusije obećali su da će ispuniti sve obaveze po tim ugovorima.
“Sve obaveze se moraju ispuniti. Dugoročni ugovori su osnova biznisa”, rekao je Uve Fip, potpredsjednik njemačke gasne kompanije “E.ON Ruhrgas”.
Predstavnik francuskog koncerna “GDF Suez” u Rusiji Ksavje Pere kazao je da dugoročni ugovori s “Gazpromom” ostaju na snazi.
Bivši zamjenik ruskog ministra energetike Vladimir Milov ističe, međutim, da “Gazprom” ima velike gubitke u Evropi zbog krute politike cijena i neumijeća da odbrani svoje interese. On smatra da su perspektive “Gazproma” da vrati tržišni udio u Evropi veoma maglovite zbog ekonomske neizvjesnoti i rasta konkurencije na svjetskom tržištu gasa.
“U takvim uslovima, dugoročni ugovori sa stavkom ‘uzmi ili plati’ sa na dugi rok fiksnim količinama gasa i cijenama, vezanim za cijenu nafte, uskoro će zasigurno postati arhaični”, zaključuje Milov.