BEOGRAD, Od skoro 200.000 izgubljenih radnih mjesta u posljednje dvije godine skoro dvije trećine je ugašeno u malim i srednjim preduzećima. Za privatni sektor, kako kaže Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodavaca Srbije, ni ova godina ne donosi bolje dane.
– Trend će se nastaviti. Na nekoliko osnovnih makroekonomskih tačaka ćemo imati problema. Nisam siguran da ćemo ostati na projektovanom nivou deficita. Imaćemo pritisak na inflaciju i nije realno planirati je na tako niskom nivou. Biće teško i sačuvati kurs. Prošle godine smo ga očuvali, ali uz visoku cijenu, za koju smo mogli da napravimo čitav Koridor 10. Taj novac u ovoj godini nećemo imati.
* Broj preduzetnika i firmi koje su tokom 2010. godine okačile katanac na vrata prvi put je poslije nekoliko godina veći od onih koji su krenuli sa poslom. Zašto?
– Vlada bi trebalo da se pozabavi zašto. Očigledno postoji sistemska greška koju treba da ispravimo. Loš je odnos zahvatanja – uvodi se taksa za zaštitu šuma, država je brigu o invalidima prebacila na nas, preduzeća duplo više plaćaju vodu. Ukoliko država svojim mjerama, a mislim i na lokalnu samoupravu, pretjera u zahvatanju i ako pojedinac ne može da ostvari profit, niti da živi od svoje djelatnosti, onda se on povlači. Zaposleni ostaju bez posla i opet imate socijalne slučajeve, koje država mora da rješava.
* Poslodavci, ali i Vlada i sindikati, priznaju da u Srbiji nema socijalnog dijaloga. Zašto?
– Da bi nešto funkcionisalo moraju svi učesnici to da žele. U ovom slučaju i sindikati i poslodavci smatraju da to nije željela Vlada. Imamo tripartitni odnos, ali je potrebno da nas neko ozbiljno shvati. Sve vlade koje smo imali pokušale su da nas stave na marginu. I sindikati i Vlada traže neke dobre poslodavce koji će potpisivati štetne ugovore i odgovarati na migove vlasti. Sindikati i Vlada se jako varaju ako misle da mogu da nađu poslodavce koji će potpisati ugovore koji nemaju nikave veze sa logikom, da je otpušteno 200.000 radnika i da je više ugašenih nego otvorenih firmi.
* Prijetili ste izlaskom iz Opšteg kolektivnog ugovora. Odluku ste prolongirali, ali će se uskoro pregovarati o novom ugovoru. Čemu radnici da se nadaju?
– Osnovni problem je čvrst i nerazumljiv stav jednog od sindikata. Napravili smo Opšti kolektivni ugovor, a zamrznute su njegove finansijske odredbe. Nemamo ništa od toga da napravimo novi, koji ne može da živi ili živi ali zatvara firme. Početni osnov je Zakon o radu, a on, zahvljujući populizmu, već sadrži previše detalja i nadgradnja je veoma teška. Radnik koji daje krv ima pravo na dva slobodna plaćena dana. Poslodavac svaki put plaća to što smo svi zajedno, kao društvo, dobili krv. Davanje krvi je bez sumnje plemenito, ali je pitanje ko to treba da plati.
* Formiraju se nove poslodavačke organizacije. Da li strepite od toga da bi Vlada mogla da nađe drugog partnera i da zaobiđe vas u pregovorima?
– Nas ne mogu da zamjene, jer nijedna od tih organizacija nije ni blizu reprezentativnosti. Ukoliko bi se prag smanjivao, bilo bi nekoliko poslodavačkih organizacija. Poslodavačku scenu ne mogu da zastupaju one organizacije koje je država napravila, a država ima sistem po kome je članstvo u komori obavezno. Mi smo jedina organizacija u Srbiji članica Međunarodne poslodavačke organizacije, u kojoj svaka zemlja ima jednog člana. Mi smo jedini subjekat u međunarodnom saobraćaju.
* Sindikati spore vašu reprezentativnost. Da li su u pravu?
– Imamo reprezentativnost. Po Zakonu o radu postoji odbor za utvrđivanje reprezentativnosti. Izlaskom Samostalnog sindikata iz tog odbora, on ne radi već godinu dana. I kada su se promjenila pravila i način utvrđivanja, trebalo je ponovo utvrditi reprezentativnost. Mi to ne možemo da uradimo već godinu dana, jer oni neće da učestvuju. Praksa Evrope je da se u ukupan broj zaposlenih ne računaju budžetski radnici i tada imamo sasvim dovoljno članova – oko 25.000 firmi i nešto manje od 200.000 zaposlenih. Mnogi smatraju da treba smanjiti prag reprezentativnosti, ali mi to ne tražimo. Samo ne treba da se računaju škole i bolnice.
Najprije haos
*Šta će biti sa cijenama naftnih derivata?
– U prvih nekoliko mjeseci će vladati određeni haos. NIS će imati presudni uticaj na cijene. On će i dalje najmasovnije snabdijevati tržište. Svi koji su na tržištu ne mogu da dođu do ovog kvaliteta koji NIS pravi. Ako on ide sa niskom cijenom, najviše će se prodavati takvi derivati.
Beograd poslušao
* Beograd je ukinuo tri lokalne takse. Ima li naznaka da će još neki grad krenuti stopama prijestonice?
– To je jedan od pozitivnih rezultata tripartitnih odnosa. Insistirali smo na tome i prošle godine su nam rekli da nema uslova, ali ove godine se to desilo. Mi smo inicirali, ali da se gradska vlast ponašala kao republička, bilo bi džabe. Gradska vlast je na tragu da poštuje svoje poslodavce. Ima još takvih primjera. Slično se dešavalo i u Zrenjaninu. Novosti