BANJALUKA, Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je danas da međunarodni sertifikat o povoljnom poslovnom okruženju /BFC SEE/ koji je dobio grad Banjaluka jeste potvrda dobrog rada, ali i podsticaj da se dodatno podiže efikasnost gradske administracije u podršci investitorima i uopšte privrednoj djelatnosti.
On je naglasio da to konkretno znači i aktiviranje postojećeg Centra za investitore koji bi investitorima ubuduće bio na raspolaganju 24 sata, ali i efikasniji rad drugih timova na konkretnim privrednim projektima, na pojednostavljivanju procedura registracije preduzeća i dobijanja različitih dozvola.
“Ovo je priznanje naših napora i činjenice da u Banjaluci imamo iskreiran povoljan poslovni ambijent koji treba da razvijamo i jačamo njegovu poziciju u jugoistočnoj Evropi”, rekao je Gavranović novinarima u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, Banjaluka želi da posebno domaćim investitorima obezbijedi sve potrebne informacije i podršku u poslovanju na jednom mjestu, a da sve procedure pojednostavi maksimalno moguće u okviru zakonskih normi.
“Možda je Banjaluka u ranijim godinama gubila korak sa konkretnim projektima, a upravo slijedi formiranje tima ljudi koji će raditi na konkretnim projektima i koje će podržavati domaće i strane investitore”, istakao je Gavranović.
On je naglasio da je i tokom nedavne posjete privrednika Banjaluke Velenju dogovoreno da se zajednički aplicira za sredstva iz EU fondova, ali da su preduslov za tako nešto uslovi koje BiH mora da ispuni na evropskom putu.
Međunarodni sertifikat o povoljnom poslovnom okruženju /BFC SEE/ gradu Banjaluka dodijeljen je juče u Neumu na Trećem regionalnom kongresu “Pozicioniranje jugoistočne Evrope kao povoljne investicione destinacije”.
Grad Banjaluka ispunio je uslove za sertifikaciju grada sa povoljnim poslovnim okruženjem prema zahtjevima BFC SEE standarda, i ostvario ukupnu ocjenu u iznosu od 92,5 odsto.
Program sertifikacije povoljnog poslovnog okruženja u Jugoistočnoj Evropi je jedinstven regionalni program za unapređenje konkurentosti lokalnih samouprava, koji se provodi u Republici Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji i BiH.
Sertifikacija gradova i opština podrazumijeva ispunjavanje veoma zahtjevnih 12 kriterijuma i više od 80 podkriterijuma za unapređenje kvaliteta usluga i informacija koje jedinice lokalne samouprave pružaju privrednicima i stranim investitorima. Srna