SARAJEVO, Smanjenje deficita i povećanje pokrivenosti uvoza izvozom, koje bi u normalnim uslovima bilo pohvalno, sada je jako zabrinjavajuće i nije pokazatelj poboljšanja već rasta nezaposlenosti, pada proizvodnje i ukupnog ekonomskog pada i sve dubljeg tonjenja BiH u recesiju, rekao je projekt-menadžer Sektora za makroekonomiju Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran.
Pozitivnim Gavran je ocijenio i smanjenje uvoza prehrambenih proizvoda u mnogim kategorijama.
– Iako simbolično, važno je spomenuti povećanje izvoza u nekim grupama prehrambenih proizvoda, jer ta je oblast “bolna tačka” bh. privrede u kojem je deficit ogroman i najiracionalniji – dodao je Gavran.
On je istakao da je najveći pad izvoza ove godine ostvaren u oblasti ruda (posebno metala) i metalskoj industriji (baznoj industriji i autodijelovima) i tu su trendovi najnepovoljniji, kao i očekivanja.
– Posljedice su vrlo aktuelne, prije svega, sramotni postupci “Alcelor Mital” Zenica, koji je u 2008. godini ostvario 22 miliona marka dobiti, a sada radnike koji su u vrlo teškom položaju, dovodi na ivicu preživljavanja i cjelokupan teret krize prevaljuje isključivo na njih i njihove porodice – rekao je Gavran.
Otpuštanja je sve više i u drugim oblastima, a gotovo linearno vidi se veza između pada izvoza u nekom sektoru i pada zaposlenosti.
Uvoz i izvoz
– Većina bh. izvoznika vrši poslove unutrašnje obrade, pa je time njihov uvoz skoro jednak izvozu. Ovakvo smanjenje izvoza znači, približno isto procentualno, a nešto manje vrijednosno, smanjenje i uvoza – rekao je Igor Gavran.
Najveći pad uvoza, kaže, ostvaren je u kategoriji luksuzne robe, pa je tako značajno smanjen uvoz motornih vozila.
Što se tiče povećanja izvoza i uvoza, rijetka su i procentualno, a naročito vrijednosno.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Na žalost, navodi ovog uvaženog gospodina su tačni i zabrinjavajući. Najteže je da se hitno ne poduzimaju značajne mjere u vezi ublažavanja recesije i u vezi daljeg razvoja.
BiH mora da se opredjeli za strateške grane sa komparativnim prednostima, te da sačini program razvoja i stimulacije proizvoda/usluga u tim granama; te u povećanju izvoza istih. Mislim da su to:
– agrar u širem smislu sa oblicima fionalne obrade, pa bar pakovanje. Tako, stočarstvo, ribarstvo, voćarstvo,povrtlarstvo,uljarice itd. su mogućnost i šansa za BiH privredu;
– šumarstvo i finalna obrada drveta, a ne izvoz sirovina i poluproizvoda; te stoga sve drvno-prerađivače iz bivšeg sistema restruktuirati i zdravi vid oživiti sa jezgrom firme, bez obzira u čijem bi vlasništvu bilo (ovako je najgore), a sa obavezom šumarstva za drvnu masu;
– Voda za piće, termo-mineralne vode, te ostali mineralni resursi bi trebali da se daju na dalje istraživanje i da se Javno-privatnim partnerstvom ubrzano daju u funkciju razvoja, jer je to najbrži zdravi vid razvoja. Decenijama i stoljećima uvijek pišemo i pričamo da “eto” imamo to i to, ali drugi se razvija i od manjeg a mi stagniramo;
– Strategija razvoja turizma uključujući i sve navedeno, te sistemska realizacija segmenata iz strategije bi nakon nekog vremena dovela do razvoja turizma, ali nikad neće samo po sebi;
– Mladi i znanje mladih, ma gdje bili (BiH ili ino) ali stimulisati mlade da ostanu ili da dođu, prije svega stvarnim uvažavanjem i pružanjem mogućnosti da se dokaže, a to će opet multiplikativno dovesti do šireg razvoja.
Ako se na ovim i (ili) sličnim aktivnostima značajno bude radilo boljitak je tu, ali…???