BANJALUKA, Negativne efekte globalne krize, koja je pogodila i ekonomski jake zemlje u Evropskoj uniji, kao što su Njemačka, Francuska ili Danska, pa i Slovenija, već osjećaju i stanovnici BiH, koji u ovim zemljama hljeb zarađuju na privremenom radu.
Prvi na udaru jesu kadrovi bez kvalifikacija i oni sa nižom stručnom spremom. Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je već znatan broj kompanija iz BiH ostao bez narudžbi u Sloveniji, te da se veliki broj radnika iz ove zemlje vratio kući, što će se značajno odraziti na eksterne prilive novca koji su dolazili u BiH.
– Broj nezaposlenih će rasti, posebno u sektorima koji su prvi na udaru, kao što je automobilska industrija i građevinarstvo. Praktično su svi građevinski radovi zaustavljeni zato što je osnovni generator toga posla bio bankarski sistem, koji je u uslovima krize pooštrio mjere za dobijanje kreditnih sredstava, pa se sada finansiranje ozbiljnih projekata putem kredita rasteže na dugi rok. To za posljedicu ima otpuštanje radnika, koji neće biti zaboravljeni od strane svojih poslodavaca, ali će za sada ostati bez posla – objašnjava Pavlović.
Službenica iz Udruženja nezaposlenih BiH Olga Milojica, koja radi kao posrednik za slanje radne snage u Sloveniju, takođe je potvrdila da se već neki radnici iz ove zemlje vraćaju kao nezaposleni.
– Početkom ovog mjeseca odgođen je odlazak grupe od 20 radnika u Sloveniju do daljeg, a sve je više primjera da su radnici od poslodavaca dobili otkaz usljed manjka posla – rekla je Milojica.
Ipak, firme koje su podizvođači velikim kompanijama u Evropi i njihovi zaposleni koji rade po osnovu detašmana za sada neće imati tih problema, ali takvih je mali broj. Neki smatraju da je Njemačka jaka zemlja, koja je dobro pozicionirana za nadolazeći ekonomski metež, te nema ni mjesta pesimizmu.
Građevinska firma “SG inženjering” iz Banje Luke na različitim poslovima u Minhenu i Dizeldorfu angažovala je oko 50 radnika iz Srpske. Direktor ovog preduzeća, Strahinja Subašić, kaže da se kriza u Njemačkoj ne odražava na njih, jer sarađuju s velikim firmama.
Međutim, do manjka posla moglo bi doći na proljeće, kada se završe ranije ugovoreni radovi.
– Očekujemo da u maju bude teškoća prilikom ugovaranja novih poslova, zbog krize koja je evidentna i u Njemačkoj. Za sada radimo ugovorene poslove, kojih će biti tokom cijele zime – kaže Subašić.
Slična iskustva dijele i u firmi za izradu i montažu cjevovoda i parnih kotlova “Imss-trejd” Banja Luka.
– Bavimo se djelatnostima koja su deficitarna na tržištu Njemačke i angažujemo mašinske inženjere, zavarivače i bravare. Trenutno je u ovoj zemlji oko 100 naših radnika, a imamo ugovorene poslove za cijelu sljedeću godinu – objašnjava direktor ovog preduzeća, Mladen Petrović.
On dodaje da nije bilo prekida ugovora ni najava za tako nešto. Prema njegovim riječima, zavarivači na ovim poslovima u Njemačkoj zarađuju i po tri hiljade evra mjesečno.Fokus