MOSKVA, Konačna odluka o maršruti kojom će prolaziti gasovod “Južni potok” još nije donjeta, izjavio je Tanjugu izvor u ruskom naftnom gigantu “Gasprom”. Komentarišući izveštaje pojedinih beogradskih medija da “krak gasovoda neće ići preko Srbije”, Tanjugov izvor je rekao da takve izjave smatra preuranjenim, ističući da “maršruta gasovoda nije konačno utvrđena”.
Na sajtu “Enerdži obzerver” pojavila se informacija da će “rusko-italijanski gasovod ‘Južni potok’, najvjerovatnije, zaobići Srbiju i ići preko Rumunije”. Na tom sajtu, koji se bavi pitanjima energetike, generalnom direktoru italijanske kompanije “Eni” Paolu Skaroniju pripisana je izjava da bi gasovod trebalo da prolazi kroz Rumuniju, Mađarsku i Češku i navedeno da je “odluka o ‘Južnom potoku’ već donjeta”.
Izvor u Vladi Rusije izjavio je danas agenciji Itar-Tas, takođe, da “zasad maršruta nije određena” i da je “teško reći da li će u tome učestvovati Mađarska”. Prema riječima izvora ruske državne agencije, “Južni potok” biće izgrađen i on suparnički projekat “Nabuko” čini konkurentno nesposobnim, zbog “ekonomske neutemeljnosti”. Prije tri mjeseca predsjednik Uprave “Gasproma” Aleksej Miler potpisao je odluku o formiranju koordinacionog komiteta za projekat “Južni potok” i do jula 2008. komitet će, zajedno sa italijanskim “Enijem”, razraditi izveštaj o tehničko-ekonomskoj opravdanosti investicija. Tom komitetu, na čijem je čelu generalni direktor “Gasprom eksporta” Aleksandar Medvedev, naloženo je da sprovede aktivnosti za pripremu i realizaciju akcija, predviđenih Memorandumom o razumjevanju između “Gasproma” i “Enija”, potpisanim 23. juna.
U skladu sa dokumentom, morski dio “Južnog potoka” prolaziće dnom Crnog mora od ruske do bugarske obale i ukupna dužina crnoorskog dijela gasovoda iznosiće blizu 900 kilometara. Za izgradnju nadzemnog dijela razmatra se nekoliko maršruta koje prolaze preko teritorija evropskih zemalja. “Gasprom” je u decembru prošle godine sa Vladom Srbije i Javnim preduzećem “Srbijagas” potpisao Memorandum o razumjevanju u projektu izgradnje tranzitnog gasovoda od bugarske granice prema Nišu i dalje ka sjevernoj Italiji, koji bi, u dužini od 400 kilometara, prolazio kroz Srbiju. Delagacija ruskog gasnog giganta je boravila 9. oktobra ove godine u Beogradu, kada je Miler rekao da je delegacija Vladi Srbije predložila da se najmanje tri velika infrastrukturna i privatizaciona pitanja – krak “Južnog potoka”, izgradnja velikog podzemnog skladišta “Banatski dvor” i privatizacija NIS-a, posmatraju kao jedan kompleks.
Miler je, govoreći o realizaciji projekta “Južni potok”, tada rekao da je sa “Enijem” postignut dogovor o zajedničkoj izgradnji morskog dijela magistrale, koji će ići iz Rusije u Bugarsku i da se sada “razrađuju tehničko-ekonomske osnove sa bugarskim i mađarskim kolegama, kao i sa zemljama po čijoj teritoriji može da prođe gasovod, uključujući i Srbiju”.