MOSKVA,Ruska energetska kompanija “Gasprom” je saopštila da će u 2009. povećati investicije za 12 odsto u odnosu na ovu godinu, na 920 milijardi rubalja (26 milijardi evra).
Izvršni direktor kompanije Aleksej Miler je, ipak, priznao da se “Gasprom”, radi ispunjenja postavljenih zadataka, može obratiti vladi za finansijsku pomoć.
“To nije povezano s teškoćama – tako je jednostavno pogodnije”, rekao je Miler na svečanoj ceremoniji u Uhti povodom početka izgradnje dionice globalnog sistema gasovoda “Jamal-Evropa”.
Analitičar “Veles kapitala” Dmitrij Ljutjagin, međutim, napominje da je investicioni program “Gasproma” za iduću godinu manji nego što se očekivalo.
“Relativno nedavno se govorilo da je za iduću godinu planirano više od bilion rubalja, ali je zbog sniženja cijena metala koji se koriste u bušotinama i cementa predviđeno smanjenje kapitalnih troškova za približno 12,7 odsto u poređenju s prognozama iz sredine ove godine”, objasnio je on, prenosi agencija Prajm-Tas.
Ljutjagin je takođe potvrdio da finansijska kriza neće uticati na kompaniju. Cijene prirodnog gasa u Evropi su sada na vrhuncu i, bez obzira na to što u najskorije vreme može doći do sniženja, to neće predstavljati tragediju i “Gasprom” se može potpomoći na račun prikupljenih finansijskih rezervi, smatra on.
“Finansijska situacija u ‘Gaspromu’ je stabilna, osjećamo se sigurno”, izjavio je Miler.
Analitičar “Kapitala” Vitalij Krjukov podseća na rizike, među kojima su veliki pad tražnje gasa u Evropi, ali ukazuje da će “Gasprom” ove godine ostvariti veoma dobre finansijske rezultate, što će mu pružiti dobru podršku iduće godine kada će morati da refinansira zajmove.
Ruskom gasnom monopolu će, i pored toga, biti potrebna državna pomoć.
“Iduće godine ćemo jedan dio sredstava privući u vidu državnog finansiranja zato što je to privlačnije od uslova na tržištu”, objasnio je Miler, na navodeći o kojoj sumi je riječ.
Zamenik predsjednika uprave kompanije Valerij Golubjev je danas izjavio da “Gasprom” ove godine može smanjiti proizvodnju prirodnog gasa za 15 do 18 milijardi kubnih metara u odnosu na planiranu količinu od 560 milijardi kubnih metara.
Smanjenje proizvodnje je povezano s padom potrošnje tog energenta zbog toplih vremenskih uslova u Rusiji, objasnio je Golubjev.