LONDON, Konzorcijum kompanija koje realizuju projekat gasovoda Nabuko razmatra mogućnost smanjenja kapaciteta i skraćenja tog cjevovoda.
Tu informaciju prenosi “Volstrit žurnal” pozivajući se na neimenovane izvore, mada ova informacija zvanično nije potvrđena.
Prvobitni projekat Nabuko je predviđao izgradnju gasovoda dugog 3.900 kilometara, za transport 31 milijarde kubnih metara gasa godišnje, koji je trebalo da poveže zemlje centralne Azije i Austriju, prolazeći preko teritorije Turske, Bugarske, Rumunije i Mađarske.
Novi prijedlog, prema podacima izvora, predviđa da se kapacitet gasovoda prepolovi, a da Austriju povezuje samo sa Bugarskom.
Koncern se u isto vrijeme ne odriče prvobitnog projekta Nabuko, ali rokovi za početak izgradnje i puštanje u rad tog gasovoda su više puta odlagani, a posljednji put u oktobru prošle godine, kada je početak gradnje pomjeren sa 2017. na 2018. godinu.
Obezbjeđivanje izvora energenata za ovaj gasovod još uvijek je najveći neriješen problem konzorcijuma, u čijem sastavu su njemačka kompanija RWE, bugarska Bulgargas, austrijska OMV, mađarska MOL, rumunska Transgas i turska Botas.
Evropska komisija je prošle godine bila primorana da stupi u direktne pregovore sa Azerbejdžanom i Turkmenijom oko projekta Transkaspijskog gasovoda, kojim bi se dopremao gas do evropskih potrošača ispod Kaspijskog mora. Realizacija tog projekta je međutim malo vjerovatna, s obzirom da ne postoji sporazum o podjeli Kaspijskog mora.
Evropske zemlje su računale da pomoću Nabuka snize zavisnost od ruskog gasa, jer bi se iz centralnoazijskih nalazišta taj energent dopremao zaobilazeći teritoriju Rusije.
Za najvećeg konkurenta Nabuka smatra se ruski projekat Južni tok zahvaljujući kome će Rusija isporučivati gas zemljama Balkanskog poluostrva i južne Evrope bez posrednika. Tanjug