LONDON – Britanska tranzicija ka budućnosti sa niskim sadržajem ugljenika dostigla je prekretnicu zatvaranjem njene posljednje preostale elektrane na ugalj u Ratklifu.
Gašenjem 57-godišnje elektrane okončava se više od 140 godina proizvodnje električne energije iz uglja u Velikoj Britaniji.
Od trenutka kada je prva britanska elektrana na ugalj počela da proizvodi 1882. do zatvaranja Ratklifa, elektrane na ugalj u Velikoj Britaniji su sagorjele 4,6 milijardi tona uglja i emitovale 10,4 milijarde tona ugljen-dioksida, prema analitičarima Carbon Brief-a, više nego što je većina zemalja ikada imala proizvedeno iz svih izvora fosilnih goriva.
Sindikati, “zeleni” aktivisti i političari pozdravili su kraj jedne ere kao primjer kako se zagađujuće industrije mogu ugasiti, a istovremeno čuvati svoju radnu snagu i zajednice.
Ugalj od Rimskog carstva
U retrospektivi na ovu vijest, londonski Guardian piše da britansko oslanjanje na ugalj datira još od Rimskog carstva. Britanski geološki zavod vjeruje da su Rimljani možda počeli da kopaju u oblasti Netlbridž u Somersetu u Engleskoj, da bi nabavili ugalj koji se koristio kao gorivo za grijanje kupatila i kovanje gvožđa. Ali industrijska revolucija desila se kada se ugalj pojavio kao ključni pokretač britanske industrijske moći u nastajanju.
Početkom 20. vijeka skoro 100% britanske električne energije proizvodile su elektrane na ugalj. Do 1950. godine, njegova dominacija je uglavnom ostala neosporna sa 96%, a kasnih 1960-ih i 1970-ih Britanski državni odbor za proizvodnju električne energije uveo je novu generaciju super-elektrana na ugalj.
Novi milenijum – nova pravila
Milenijum je počeo tako što je ugalj činio 36% električne energije u Velikoj Britaniji; sa novijim gasnim elektranama i nuklearnim reaktorima koji imaju veću ulogu u elektroenergetskom sistemu.
U 2013. godini, novi porez dizajniran da dopuni troškove emisije ugljenika dodatno je preokrenuo vagu u korist gasa. Porez je u velikoj mjeri bio odgovoran za gašenje 10 najvećih elektrana na ugalj u Velikoj Britaniji tokom sljedeće decenije.
Elektrana u Ratklifu je prvobitno planirala da se zatvori krajem 2022. godine, ali je njen vlasnik, njemačka energetska kompanija Uniper, kasnije rekla da će nastaviti da radi tokom gasne krize širom Evrope izazvane invazijom Rusije na Ukrajinu prema sporazumu sa vladom.
Majkl Šenks, ministar energetike, rekao je da je zatvaranje označilo kraj jedne ere, dodajući:
„Rudari mogu s pravom biti ponosni na svoj rad koji napaja našu zemlju već 140 godina. Kao država, dugujemo generacijama“, rekao je.bonitet.com