BANJALUKA/SARAJEVO, U RS je na pomolu obustava rada još dvije brokerske kuće, čime će se broj žrtava dugotrajne krize na domaćem tržištu kapitala popeti na četiri berzanska posrednika, pišu Nezavisne novine.
Društvo “KBC Securities” iz Banjaluke će, ističe izvor ovog lista, možda već do kraja godine staviti ključ u bravu, dok “Grand broker” iz Zvornika razmatra opciju zamrzavanja brokerskih poslova.
U “KBC Securitiesu” nismo mogli provjeriti ovu informaciju, dok je direktorica “Grand brokera” Gordana Zarić kazala da nisu donijeli odluku o gašenju djelatnosti i da, uprkos otežanim uslovima, nastavljaju s radom.
Sagovornik “Nezavisnih” ističe da brokerske kuće ne žele javno iznositi svoje namjere, čak i kada one budu očigledne, sve dok o tome ne obavijeste klijente i nadležne institucije.
“Navedene dvije brokerske kuće nisu jedine koje planiraju obustaviti rad, jer postoji još najmanje jedno društvo koje bi uskoro moglo krenuti njihovim putem”, tvrdi naš izvor.
Osnivač brokerske kuće “KBC Securities” je istoimeno društvo iz Beograda, inače, dio belgijske finansijske grupacije KBC, koja je već zatvorila svoju poslovnicu u Makedoniji, dok je vlasnik “Grand brokera” zvornički biznismen Živojin Zarić. “KBC Securities” je u prvom polugodištu ove godine imao tržišno učešće u prometu na Banjalučkoj berzi od 4,4 odsto, odnosno 13,7 miliona maraka, dok je “Grand broker” učestvovao svega jednim procentom operacija s prometom od 3,1 milion maraka.
Na tržištu kapitala RS su pod pritiskom visokih troškova uzrokovanih višemjesečnim izuzetno niskim prometom na Banjalučkoj berzi već likvidirana brokerska društva “Equis Investments” iz Banjaluke i “Nešković broker” iz Bijeljine. Brokeri ukazuju da je za održivo poslovanje potrebno da dnevni promet po brokerskoj kući iznosi barem 150.000 KM, dok u zadnje vrijeme ukupni promet u Banjaluci često ne prelazi tu sumu.
U FBiH, sa druge strane, prema informacijama Samoregulirajuće organizacije profesionalnih posrednika u prometu vrijednosnih papira (SRO), nema naznaka da bi neke od brokerskih kuća mogle bankrotirati.
Ahmed Hodžić, direktor brokerske kuće FIMA iz Sarajeva, kaže da su finansijski izvještaji berzanskih posrednika uglavnom negativni, ali da oni ostaju u igri zahvaljujući dobicima koje su ostvareni u 2007. godini.
“No, vrijeme ne radi za brokere i pitanje je koliko su pojedini u stanju da izdrže”, ističe Hodžić.
U FBiH su, pak, primjetne nešto drugačije aktivnosti. Nedavno je zbog pada koeficijenta tekuće likvidnosti Komisija za vrijednosne papire FBiH “eBrokersu” Sarajevo oduzela dozvolu za dilerske poslove, dok neke brokerske kuće, kao “Hypo Alpe-Adria vrijednosnice” Mostar, gase ili zamrzavaju dilersku dozvolu čekajući bolje uslove na tržištu.