ZAGREB, Prirodni će gas za kućanstva od početka iduće godine poskupiti za 15 posto, istaknuto je na današnjoj sjednici Vlade koja je distributerima gasa odobrila povećanje cijena prirodnog gasa za prosječnih 19 posto, ali i usvojila mjere za ublažavanje tog rasta kako bi povećanje cijene za domaćinstva bilo manje.
Vlada je 17. decembra ove godine povećala cijenu gasa za dobavljača, odnosno cijenu po kojoj distributeri kupuju prirodni gas od Ine sa 1,32 kune na 1,70 kuna po prostornom metru, a danas je donijela i odluku o visini tarifnih stavki za opskrbljivanje prirodnim gasom.
Tom se odlukom distributerima, rečeno je, omogućava povećanje cijene prirodnog gasa na prosječnih 2,33 kune po kubičnom metru, odnosno ona će od distributera do distributera kretati od 2,27 do 2,71 kunu po prostornom metru.
“To je povećanje za oko 19 posto, ali da bi ublažili taj porast za domaćinstva u 2010. predlažemo mjere za ublažavanje, model potpora tako da rast cijena za kućanstva bude 15 posto”, rekao je ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač.
Objasnio je da bi se preostali dio povećanja (do 19 posto) distributerima subvencionisao iz državnog budžeta i to iz povećanih prihoda od rudarskih naknada.
Za ublažavanje rasta cijena u budžetu je osigurano oko 65 miliona kuna, kazala je premijerka Jadranka Kosor.
Ministar finansija Ivan Šuker novinarima je objasnio da je ustvari riječ o naknadi od 5 lipa po kubiku za skladištenje, što bi se platilo iz budžeta. Umjesto da distributeri to naplate od građana država će iz budžeta platiti trošak skladištenja gasa Gasacrou, rekao je Šuker.
Vlada je danas odlučila i o povećanju rudarskih naknada za eksploataciju mineralnih sirovina i to za oko 0,5 postotnih bodova.
Naime, do sada je ta naknada bila 2,6 posto tržišne vrijednosti dobijenih mineralnih sirovina, a ta bi se naknada u 2010. za eksploataciju nafte i kondenzata, kao i za gas povećala na 3,1 posto.
Od toga bi prihod od eksploatacije nafte u cijelosti išao lokalnoj zajednici, dok bi kod gasa 2,76 posto išlo opštini ili gradu, 0,16 posto županiji, a državnom budžetu 0,18 posto.
Vlada je danas odlučila i o naknadi za istraživanje mineralnih sirovina i ona će u prvoj godini istraživanja iznositi 3.000 kuna po hektaru površine bušotinskih krugova unutar odobrenog istražnog prostora, u drugoj se godini povećati na 4.000, a za treću, četvrtu i petu godinu iznosiće 5.000 kuna.