SARAJEVO, Uoči nove sezone grijanja u zemljama Balkana je najavljeno novo poskupljenje gasa, a prema podacima Statističke kancelarije Evropske unije (Evrostat), stanovnici BiH plaćaju najskuplji gas u regiji.
Trenutna cijena prirodnog gasa za domaćinstva u BiH je 0,52 evra po kubnom metru, prenijele su agencije.
Cijena prirodnog gasa u Hrvatskoj je za 17 evrocenti niža nego u BiH i iznosi 0,37 evra po metru kubnom.
Prema podacima iz prošlog mjeseca, cijena prirodnog gasa u Makedoniji iznosila je 0,49 evra, dok je trenutna cijena prirodnog gasa u Srbiji između 0,30 i 0,39 evra po metru kubnom i za 20 do 30 odsto je niža nego u BiH.
Prema podacima Evrostata za novembar prošle godine, prirodni gas je najjeftiniji u Turskoj i Rumuniji, gdje po kilovat-satu (kNjh) košta 0,29 odnosno 0,28 evrocenti.
Gas u Bugarskoj košta 0,47 evra, u Sloveniji 0,79 evra, dok je prosječna cijena prirodnog gasa u Evropskoj uniji 0,64 evra.
Od ostalih evropskih zemalja, cijena prirodnog gasa, prema podacima Evrostata, u Belgiji iznosi 0,73 evra, Njemačkoj 0,64, Španiji 0,54, Francuskoj 0,65, Luksemburgu 0,58, Austriji 0,72 i Velikoj Britaniji 0,52 evra.
Prema istom izvoru, najskuplji prirodni gas plaćaju građani u Švedskoj i to 1,17 evra, Danskoj 1,09 i Italiji 0,88 evra za kNjh.
U poređenju sa BiH, prirodni gas je prema Evrostatu jeftiniji u Bugarskoj, Estoniji, Latviji, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Velikoj Britaniji, Hrvatskoj i Turskoj, dok je cijena gasa u Španiji i Litvaniji ista kao u BiH.
Prema podacima iz maja 2012. godine, cijena gasa u SAD je porasla u proteklih nekoliko mjeseci, tako da kubni metar umjesto 1,9 dolara sada vrijedi 2,28 dolara.
I dok se u većini ostalih zemalja u svijetu smanjuje cijena prirodnog gasa u toku ljetnjih mjeseci, u BiH je cijena gasa ostaje na istom nivou. Prema podacima “Gasproma”, cijena gasa za juli je niža za 9,39 odsto u odnosu na cijenu gasa za prethodne mjesece ove godine.
Najveći dobavljači
Rusija je najveći svjetski dobavljač prirodnog gasa. Ukupne svjetske rezerve (u milijardama kubnih metara) gasa procjenjuju se na 175.000. Osim Rusije, ostali veliki dobavljači su Iran sa 26,370, Katar sa 25,790, Saudijska Arabija sa 6.568, te Ujedinjeni Arapski Emirati sa 5,823 milijardi kubnih metara gasa, prenose agencije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Samo da i kod nas ne dodje do ”arapskog proljeca”, obzirom kako cijene skacu iz mjeseca u mjesec a plate iz mjeseca u mjesec iste (mozda i manje)…