LONDON – Cijene gasa na berzi u Evropi, u prvim minutima današnje trgovine, zabilježile su vrtoglavi rast nadmašivši nivo od 3.000 dolara za 1.000 metara kubnih – pokazuju podaci sa “ICE” berze u Londonu.
Vrijednost aprilskih” fjučersa” prema indeksu najlikvidnijeg “TTF” čvorišta na otvorenim berzama premašila je 2.870 dolara i već za nekoliko minuta dostigla je 3.309,6 dolara, što je oko 30 odsto više od cijene zabilježene juče — 2.560,7 dolara.
Zahtjevi za isporuku gasa na granici Rusije i Ukrajine tokom današnjeg dana iznose 109,5 miliona kubnih metara.
Ruski “Gasprom” svoje kapacitete posljednjih dana rezerviše na dnevnom nivou.
Kompanija je krajem jučerašnjeg dana rezervisala kapacitet od 290.000 metara kubnih na sat od ponuđenih 3,7 miliona, a tokom jutra je dokupila kapacitete u istom obimu.
“Gasprom” ima pravo da ih koristi od šest sati 8. marta do šest časova 9. marta po srednjoevropskom vremenu, pokazuju podaci aukcije na platformi “GSA Platforma”.
Eksperti povezuju porast potražnje za gasom sa rizicima koji su nastali nakon specijalne ruske operacije u Ukrajini, kao i usljed hladnijeg vremena u Evropi koje će se zadržati do kraja nedjelje.
Istovremeno, proizvodnja energije putem vjetra u EU je smanjena, pokazuju podaci “Vind Jurop” /Wind Europe/.
Ona je 7. marta iznosila 10,6 odsto od opšteg obima u EU, dok je tokom prošle nedjelje bila na srednjem nivou od 22,24 odsto.
Gasovod “Jamal-Evropa”, zajedno sa “Sjevernim tokom” i gasno-transportnim sistemom Ukrajine jedan je od glavnih pravaca isporuka ruskog gasa u evropske države. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svijetu je potrebna energija i svi bi trebali u svoje peći ugraditi razne plamenike, da mogu sagorijevati sve vrste energenata. tako da konstantno troše onaj energent koji jen najeftiniji. Ovako se ostavlja mogućnost da neki manipulatori podižu cijene nerealno visoko.