LONDON, Četrdesetak američkih milijardera obavezalo se da polovinu svog bogatstva svojevoljno pokloni dobrotvornim ustanovama, ali britanski dnevnik “Gardijan” smatra da oni mogu da učine mnogo više.
“Gardijan” podsjeća da dvije trećine američkih korporacija koristi razne načine da izbjegne da plati federalne poreze i time zajedničku kasu godišnje oštete za skoro 40 milijardi dolara.
List ističe da se zbog ove sume dodatni porezi “tovare” na siromašne i trpe vladini fondovi za projekte namijenjene opštem dobru i time se zanemarljivom čini iznos koji su milijarderi obećali.
Prema pisanju lista, ukoliko bogati zaista žele da izgrade bolji svijet onda bi mogli da se obavežu na nešto drugo, a to je da poreze plaćaju u punom iznosu i na vrijeme, da ne lobiraju protiv oporezivanja i uvođenja regulativnih mjera i da izbjegavaju stvaranje monopola.
“To nije sve, jer bi bogati mogli da preuzmu obavezu da će zaposlenima isplaćivati bolje plate i penzije, garantovati im posao i obezbjediti bolje uslove rada. Mogli da se obavežu i da će izrađivati proizvode i koristiti način proizvodnje koji životnu sredinu neće ubijati, sakatiti i nanositi joj štetu i od kojih se ljudi neće razboljevati. Kada bogati svoje potpise stave ispod jedne ovakve obaveze, biće to povod ne samo za apluaze već i razlog za slavlje na ulicama,”zaključuje Gardijan.
Inicijativi koosnivača korporacije “Majkrosoft” Bila Gejtsa i investitora Vorena Bafeta da polovinu svog bogatstva poklone u humanitarne svrhe podržalo je 40 bogatih porodica i pojedinaca.
Prema Forbsu, u SAD žive 403 milijardera, najviše na svijetu. Bil i njegova supruga Melinda Gejts do sada su poklonili više od 28 milijardi dolara svojoj fondaciji.