LONDON, Protekli samit lidera Grupe 20 posvećen dužničkim problemima evrozone bio je “fijasko od početka do kraja” i najsumorniji globalni skup još od neuspjelog sastanka o svjetskoj trgovini praćenog velikim nemirima u Sijetlu 1999. godine, piše britanski “Gardijan”.
“Najbolje što se može reći za okupljanje G20 jeste da su svjetski lideri dobili priliku da daju oduška svojim frustracijama i ljutnji. Ali nije dogovoreno ništa od suštinskog značaja. Nema dodatnog novca za Međunarodni monetarni fond (MMF), a Evropa je naišla na hladan stav Kine kada je zatražila doprinos za svoj krizni fond”, piše u komentaru.
U tekstu se dodaje da je samit u Kanu protekao u sjenci neočekivane najave referenduma o evropskom paketu pomoći u Grčkoj, nagovještaja finansijske katastrofe u Italiji i daljeg pogoršanja stanja globalne ekonomije.
“Gardijanov” komentator navodi da su lideri G20 puna dva dana držali lekciju o međusobnom nejedinstvu i primjećuje da su se Vašington i Peking konačno jednom našli na istoj strani, protiv zajedničkog neprijatelja – nervoznih Evropljana.
U tekstu se napominje da su sud o rezultatima samita odmah dala finansijska tržišta, na kojima se dogodio pad vrijednosti akcija, kao i rast kamate na dalje zaduživanje Italije.
Na kraju samita saopšteno je da će ministri finansija zemalja G20 razmotriti načine za povećanje fondova MMF-a, da će članice G20 koje nisu dio evrozone ispitati mogućnost da daju doprinos evropskom kriznom fondu nakon što Evropa dovede u red svoje finansije, te da je formirana radna grupa koja će razmotriti problem nezaposlenosti mladih.
“Gardijanov” komentator navodi da su očekivanja uoči sastanka bila mnogo veća i podsjeća da je francuski predsjednik Nikola Sarkozi vidio skup u Kanu kao priliku za pokretanje kampanje za osvajanje novog mandata, uz objavu konkretnih mjera koje će osigurati oporavak globalne ekonomije, saradnju sa poslovnim svijetom i sindikatima, te napredak u oblasti usvajanja poreza na finansijske transakcije.