VAŠINGTON, Bugarska je već treću godinu uzastopno vodeća na listi država čiji su građani najviše patili u 2012. godini u pogledu egzistencijalnih uslova, dok je Srbija zauzela 23. poziciju, prema istraživanju američke agencije “Galup“.
Čak 39 odsto Bugara je, prema tom istraživanju, navelo da živi toliko teško da se njihov život može smatrati patnjom.
Međutim, Bugari ovog puta nisu usamljeni, pošto je 37 odsto građana Jermenije takođe navelo da živi teško, a za njima slijede građani Kambodže, Haitija, Mađarske, Madagaskara. Na sedmom mjestu je Makedonija, sa 31 odsto ”paćenika”, jedina od bivših jugoslovenskih republika koja se našla u Top 10, a iza nje je Iran.
U Galupovom istraživanju, kojim su obuhvaćene 143 zemlje, građani su ocjenjivali svoje trenutne živote i očekivanja u budućnosti sa ocjenama od nula do deset, a oni koji su dali ocjenu četiri ili nižu, nalaze se u stanju patnje.
U 20 od 143 države i regiona, najmanje jedna četvrtina odraslih je navela da živi u stanju patnje.
Među regijama i kontintentima sa najviše patnje, zemlje Južne Azije su na prvom mjestu (24 odsto), slijede zemlje Balkana (21 odsto), Bliskog istoka i sjeverne Afrike. Najniži nivo patnje je na Islandu, u Katar, Švedskoj, Norveškoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Nigeriji, Švajcarskoj, Venecueli, Australiji, Kanadi, Novom Zelandu, Danskoj, Tajlandu, Holandiji, Kuvajtu i Libiji.
Bosna i Hercegovina, čijih je 27 odsto građana reklo da im život ne može biti gori nego što je sada, zauzela je 13. mjesto, Crna Gora je na 24. mjestu (23 odsto), Slovenija na 54. (14 odsto), a Hrvatska na 62. mjestu (13 odsto). Tanjug