ZENICA, DOBOJ, Vlada Zeničko-dobojskog kantona u ovogodišnjem budžetu za potrebe Civilne zaštite obezbijedila je više od 1,5 miliona KM i to će biti dovoljno za sanaciju štete nastale usljed nevremena koje je ovaj kanton i cijelu BiH pogodio u petak poslijepodne.
Istakao je ovo u intervjuu za Miralem Galijašević, premijer Zeničko-dobojskog kantona. Dodao je kako za sanaciju štete neće biti iskorišten samo novac iz kantonalnog budžeta, nego da će dio biti preuzet iz drugih izvora finansiranja.
On je najavio da će biti ispitan i kvalitet gromobrana na području ovog kantona, te odgovornost firmi koje održavaju zgrade i rade na saobraćajnicama.
Olujni vjetar i jaka kiša nanijeli su veliku štetu ZDK. Kada će biti poznato kolika je pričinjena šteta?
GALIJAŠEVIĆ: Šteta još nije procijenjena. Nevrijeme se dogodilo u petak i prerano je govoriti o bilo kakvim ciframa. Nije bilo vremena za procjenu štete jer su općinski štabovi Civilne zaštite i pripadnici Profesionalne vatrogasne brigade posljednjih dana uklanjali stabla i čistili saobraćajnice. Sad bi prvo na prijedlog Općinskog štaba Civilne zaštite Zenica i Vlade ZDK trebalo da bude formirana komisija koja će procijeniti štetu.
Ukoliko procjena štete bude zaista velika, da li će Vlada moći podnijeti troškove?
GALIJAŠEVIĆ: U ovoj godini za Civilnu zaštitu u budžetu je obezbijeđeno više od 1,5 miliona KM. Dio novca bit će potrošen na sanaciju štete. Drugi dio uzet ćemo od osiguranja imovine. U svakom slučaju Vlada će odmah nakon što dobije izvještaj o procjeni štete i on bude razmatran pristupiti sanaciji.
Od udara groma u zeničkom naselju Gladovići smrtno su stradale majka i kćerka Mejra i Nermana Ahmetspahić, dok su Husein i Muhamed Ahmetspahić, muž i sin, povrijeđeni. Na koji način porodici Ahmetspahić može biti nadoknađena šteta?
GALIJAŠEVIĆ: Vlada će preživjelim članovima porodice Ahmetspahić obezbijediti socijalnu pomoć. Ovdje valja napomenuti kako se građani često ne pridržavaju uputa i živote izlažu opasnosti. Stoga ćemo angažovati članove Civilne zaštite i vatrogasce da preventivno djeluju kod građana, odnosno da ih educiraju. Također ćemo ispitati valjanost i kvalitet gromobrana i ostalu zaštitu.
Da li postoji mogućnost da je za uništavanje krovova i fasada na zgradama odgovorna firma koja ih održava?
GALIJAŠEVIĆ: Ta mogućnost svakako postoji. I to ćemo ispitati i ustanoviti ko je odgovoran za štete. Znat ćemo da li je to zaista posljedica elementarne nepogode ili su firme slabo održavale fasade i krovove na zgradama. Ili je možda neka firma, koja je sanirala saobraćajnice, oštetila korijenje stabala, što je doprinijelo njihovom obaranju i slično.
Neophodan projekat za zaštitu okoline
Građani Zenice nedavno su protestovali jer “Mittal Steel” ne zadovoljava ekološke standarde i zagađuje zrak. Da li ovaj problem u skorije vrijeme može biti riješen?
GALIJAŠEVIĆ: Vlada FBiH se obavezala da će na ovu firmu postaviti mjerne instrumente koji će u kontinuitetu pratiti emisiju čestica u zrak, a sama firma je sa grupom iz Univerziteta u Zenici potpisala ugovor o realizaciji projekta zaštite okoliša u ovom segmentu. Ugovor je vrijedan 60 miliona KM. Očekujem da će firma i Vlada FBiH uskoro ispuniti svoja obećanja i javnosti prezentirati šta su uradili. Nezavisne novine