BANJALUKA, U “Šumama RS” nastavljen je trend negativnog poslovanja, a za devet mjeseci ove godine preduzeće je ostvarilo gubitak od 5,3 miliona KM, rekao je u intervjuu za “Glas Srpske” vršilac dužnosti direktora “Šuma RS” Jakov Galić i dodao da u preduzeću ima oko 2.400 radnika viška.
Naglasio je da će svi direktori šumskih gazdinstava koja na kraju godine budu imala gubitak biti smijenjeni i istakao da će iduće godine biti napravljene uštede na svim pozicijama.
Stupili ste na funkciju v.d. direktora “Šuma RS” prije nekoliko dana. Kakvu ste situaciju zatekli?
GALIĆ: Preduzeće je u velikim problemima i gubicima, a red se mora uvesti. Ja imam ambicija da to uradim, ali nemam iluzija da ću to uspjeti bez podrške nadležnih ministarstava, odnosno Vlade RS. Ima dosta ključnih stvari koje treba riješiti.
Koji su najveći problemi?
GALIĆ: Najveći problem preduzeća je nenaplaćena roba, odnosno preduzeće mora da otpiše 31 milion KM sumnjivih i spornih potraživanja. To je dokaz da se loše radilo i upravljalo “Šumama RS”. Roba je davana na “časnu riječ”, pa i preduzećima koja su otišla u stečaj. Te firme nikada nisu izmirile svoje obaveze i takva praksa se mora hitno presjeći. Za rješavanje ovog problema već smo preduzeli radnje.
Koliki je gubitak za devet mjeseci ove godine?
GALIĆ: Za šest mjeseci iskazan je gubitak od 3,9 miliona KM. Za treći kvartal ove godine nisu pravljeni precizni podaci, ali prema preliminarnim pokazateljima, gubitak iznosi 5,3 miliona KM. Podaci pokazuju da je trend negativnog poslovanja nastavljen, te da je značajno narušena likvidnost i solventnost preduzeća.
Kako unaprijediti poslovanje “Šuma RS”? Kakva je situacija u šumskim gazdinstvima?
GALIĆ: Ima nekoliko stvari koje ćemo hitno preduzeti. Prije svega, počećemo od šumskih gazdinstava, posebno onih koja su se do sada komotno ponašala. Od deset do 12 gazdinstava posluje sa gubitkom i to su ona u kojima se gospodari i rasipa novac. Tome ćemo stati u kraj, jer “Šume RS” nisu humanitarna organizacija za podmirenje svačijih prohtjeva. Svi rukovodioci šumskih gazdinstava, ali i ostali koji ne budu striktno izvršavali zadatke neće biti pošteđeni. S njima se neću dogovarati dva ili više puta nego samo jednom.
Kako spriječiti loše upravljanje šumskim gazdinstvima od strane pojedinih rukovodilaca?
GALIĆ: Direktori gazdinstava imaju rok od dva mjeseca da poprave poslovanje i izađu iz gubitka. Oni direktori koji budu imali negativan rezultat na kraju godine sami sebe će otpisati sa te funkcije. Ovu odluku sam im već proslijedio, jer se odmah mora zaustaviti gomilanje gubitaka. Takođe, u svim gazdinstvima napravićemo nove pravilnike o organizaciji, jer šumska gazdinstva moraju da posluju pozitivno i da budu lokomotiva koja “vuče” preduzeće u pozitivnom smjeru.
Koliko je radnika višak u “Šumama RS”? Kako riješiti taj problem?
GALIĆ: Prema standardima Evropske unije, na hiljadu posječenih kubika dolazi jedan radnik. U “Šumama RS” godišnje se posiječe oko dva miliona kubnih metara drveta, što znači da bi u preduzeću trebalo da radi oko 2.000 radnika, prema standardima EU, a trenutno ih ima oko 4.400. Moj plan je da se viška radnika oslobađamo prirodnim putem, a na taj način za dvije godine broj zaposlenih bio bi smanjen za 300.
Koje sve mjere štednje treba preduzeti u preduzeću?
GALIĆ: U toku je donošenje proizvodnog finansijskog plana za iduću godinu u kojem ćemo srezati sve neracionalne troškove. Odnosno, preduzeće više neće zapošljavati nove radnike. Uradićemo sve da se naplati ono što se proda i nikome više neće biti davana roba na odgođeno plaćanje. Ranije se roba davala uz mjenicu, koja je nikakvo sredstvo obezbjeđenja plaćanja i toga više neće biti. Takođe, po šumskim gazdinstvima biće aktivirana interna kontrola, jer “Šume RS” do sada su imale internu kontrolu na nivou preduzeća, ali ti izvještaji nisu uvažavani.
Hoće li biti smanjenje plata radnika?
GALIĆ: Ne vjerujem da će biti smanjenja plata. Mislim da nema potrebe za tom mjerom.
Kakva je snabdjevenost drvoprerađivača sirovinama?
GALIĆ: Niko od drvoprerađivača u prethodnom periodu nije dobio onoliko sirovina koliko je predviđeno ugovorom. U proizvodno-finansijskom planu za iduću godinu biće navedeno koliko se kojih sortimenata proizvede po šumskim gazdinstvu. Na osnovu toga biće napravljeni planovi isporuke robe drvoprerađivačima. Plan koji se izradi biće do najsitnijeg detalja ispoštovan. Takođe, drvoprerađivači će morati da svoje obaveze plaćaju na vrijeme.
Podrška
Sastali ste se i sa premijerom RS Aleksandrom Džombićem. O čemu je bilo riječi na sastanku?
GALIĆ: Premijer je obećao podršku “Šumama RS”. Svi su se okomili na ovo preduzeće. Bilo je tu svega i tu agoniju treba presjeći. Moj utisak je da je premijer spreman da podrži akcije koje smo već preuzeli. Glas Srpske