NOVI SAD, Direktor novosadske Produktne berze Žarko Galetin smatra da bi novi zakon o predžetvenom finansiranju mogao da bude povoljan za poljoprivrednike, ali samo ukoliko budu obezbijeđeni mehanizmi za njegovo provođenje.
“Novi zakon mogao bi da bude dobra stvar za poljoprivrednike u Srbiji, ali samo pod uslovom da budu izgrađene institucije i mehanizmi, koje će maksimalno obezbijediti njegovu primjenu u praksi, odnosno zaštiti poljoprivrednike od neželjenih posljedica. U protivnom, ostaće nedorečen i teško neprimjenjiv poput Zakona o javnim skladištima”, rekao je Galetin.
On je podsjetio da i aktuelni Zakon o javnim skladištima predviđa davanje kratkoročnih bankarskih zajmova poljoprivrednicima, samo što im je garant uskladištena roba u njima.
“Nažalost, taj zakon, čije odredbe imaju i osnova i smisla, ostao je nedorečen, zbog čega gotovo da se i ne primjenjuje u praksi, upravo iz razloga što su slabi mehanizmi koji obezbjeđuju njegovo provođenje u svakodnevnoj praksi”, rekao je Galetin.
On je izrazio bojazan da bi novi zakon o predžetvenom finansiranju mogao da bude “nezavršena priča”, pošto njime nije jasno definisano šta će se desiti ako podbaci budući rod, koji je poljoprivredniku bio zalog za dobijanje bankarske pozajmice.
“Primjera radi, poljoprivrednik uđe u aranžman, sklopi sa bankom predžetveni ugovor, odnosno založi budući rod, da bi isfinansirao proljećnu sjetvu, a na jesen se ispostavi da je rod stravično podbacio, kako se to desilo s kukuruzom 2012. godine. Zato se i bojim da bi taj zakon mogao za srpske poljoprivrednike da bude `nezavršena priča`, kao što je to bilo i s nekim zakonima prije njega”, rekao je Galetin.
Prema njegovim riječima, novim zakonom o predžetvenom finansiranju institucionalno se uređuje nešto što u principu već funkcioniše na tržištu Srbije.
“Tako zakonodavac novim zakonom uređuje postojeću trgovinu na zeleno, kad poljoprivrednik osigurava svoju proizvodnju unaprijed, posredstvom takozvanih terminskih ugovora. Istovremeno, tim zakonom se finansiranje poljoprivredne proizvodnje sa bankarskog prebacuje na privatni sektor”, naveo je Galetin.
Zakon o finansiranju i obezbjeđenju finansiranja poljoprivredne proizvodnje stupa na snagu 1. juna. Taj zakon je jedinstven, jer se prvi put primjenjuje u Evropi, dok Rusija, Bugarska i Ukrajina rade na pripremi sličnih zakonskih akata. Srna