BEOGRAD, Predstavnici sindikata u “Galenici” zalažu se za dokapitalizaciju te fabrike lijekova.
Oni očekuju da bi otpremnine za dobrovoljni socijalni program trebalo da budu veće od 300 evra po godini, ukoliko na taj način bude riješeno pitanje viška zaposlenih.
“Budući da pronalaženje strateškog partnera otvara mogućnost za bilo koju vrstu vlasničke transformacije, smatramo da je dokapitalizacija najbolje rješenje”, naveo je za predsjednik sindikata “Nezavisnost Galenika” Zoran Pantelić.
Prema njegovom mišljenju, bilo bi mudro da država proda, na primjer, 30 odsto kapitala “Galenike” i taj novac uloži u oporavak fabrike, nabavku sirovina, opreme i kupovinu licenci.
Za godinu-dvije dana “Galenika” bi, ocjenjuje Pantelić, “stala na noge”, postala visoko profitabilna za državu i vrijedila bar duplo više, a problem viška zaposlenih mogao bi da se riješi dobrovoljnim socijalnim programom.
Pantelić je, istovremeno, upozorio da ozbiljna procjena o tome koliki je višak zaposlenih u “Galenici” još nije napravljena.
“Što se tiče ponude za dobrovoljni odlazak, praksa je da se nudi 300 evra po godini staža. Bojim se da će to odgovarati samo ljudima koji imaju godinu dana, eventualno dvije po penzije”, ocijenio je on.
Kako je Pantelić dodao, da bi se javio veći broj ljudi, kojima je do penzije ostalo pet, šest ili sedam godina iznos otpremnine mora biti veći, odnosno uslovi dobrovoljnog socijalnog programa povoljniji.
Kanađani već obilazili fabriku
Pored kanadske kompanije “Valeant”, o čijoj su zainteresovanosti za “Galeniku” pisali mediji, Pantelić je kazao da im je u Ministarstvu finansija i privrede rečeno da je za tu fabriku lijekova zainteresovana i jedna njemačka kompanija.
“Pokušali smo da to provjerimo i mi nemamo takva saznanja. Meni se čini da drugi ne postoji”, istakao je Pantelić, dok u Samostalnom Sindikatu “Galenike” navode da su predstavnici “Valeanta” već sredinom decembra posjetili “Galeniku”.
Predsjednica te sindikalne organizacije Tamara Lalić je takođe protiv privatizacije “Galenike” i smatra da se ona eventualno može dokapitalizovati.
“Sa dokapitalizacijom, iz sopstvenih resursa, možemo nastaviti da proizvodimo i obezbjeđujemo građanima jeftine i zdrave lijekove”, navela je ona, ukazavši da bi radnici za dobrovoljni odlazak iz “Galenike” trebalo da dobiju 300 evra po godini staža.
O višku radnika nije bilo riječi
Što se tiče tehnološkog viška i otpremnine po tom osnovu, u razgovorima sa Ministarstvom finansija i privrede nije bilo riječi, tvrdi Tamara Lalić, koja očekuje da se broj zaposlenih smanji dobrovoljnim socijalnim programom.
Odluka o tome koje mjere za rješavanje viška zaposlenih u “Galenici” mogu dati najbolje efekte zavisiće od programa za rješavanje viška zaposlenih koji ta fabrika bude dostavila Ministarstvu rada i Ministarstvu finansija i privrede.
Kako navode u Ministarstvu rada, da bi se realizovao dio zaključka Vlade Srbije koji se odnosi na rješavanje viškova zaposlenih u “Galenici”, potrebno je da to privredno društvo nadležnim ministarstvima dostavi program za rješavanje “prekobrojnih”.
Prema njihovim riječima, taj program mora da uvaži broj zaposlenih koji bi bili obuhvaćeni, njihovu starosnu i kvalifikacionu strukturu, prosječne godine radnog staža.
Na osnovu toga utvrdiće se i potreban iznos sredstava koji treba da se izdvoji za ove namjene, ističu u Ministarstvu rada.
Vlada Srbije nedavno je zadužila Ministarstvo finansija i privrede da krene u pronalaženje strateškog partnera “Galenici”, pripremama za raspisivanje međunarodnog tendera početkom naredne godine. Direktor Agencije za privatizaciju Vladislav Cvetković smatra da je suštinska ekonomska vrijednost te kompanije oko 100 miliona evra. Tanjug