ISE, Lideri sedam najrazvijenijih ekonomskih sila svijeta na dvodnevnom zasjedanju u Japanu razgovarali su o globalnoj ekonomiji, te je izražena zabrinutost zbog ekonomija u razvoju, a japanski premijer Shinzo Abe je napravio poređenje sa globalnom finansijskom krizom iz 2008. godine, s čime se nisu složili svi njegovi G7 partneri, prenosi Reuters.
Neslaganje se odnosilo na potrebu fleksibilnije potrošnje kako bi se podsticao rast u svijetu, jer vrijeme i količina zavise od svake zemlje pojedinačno. Neke od zemalja nisu vidjele poentu u takvom vidu potrošnje, a Britanija i Njemačka su pružile otpor pozivima na fiskalni stimulans.
Lideri su samit počeli posjetom svetom mjestu sljedbenika japanske religije šintoizma kako bi “razumjeli spiritualnost japanskog naroda”. U bašti hrama učestvovali su u ceremoniji sadnje drveća.
Japanski premijer Shinzo Abe je domaćin samita čelnika Grupe 7 koju uz Japan čine lideri SAD-a, Kanade, Francuske, Velike Britanije, Njemačke i Italije u Ise-Shimi.
Lideri su se juče složili da je potrebno poslati snažniju poruku o pomorskim aktivnostima u zapadnom Pacifiku gdje se sve samopouzdanija Kina upliće u teritorijalne sporove sa Japanom i nekoliko zemalja Jugoistočne Azije. Sporazum je izazvao oštru repliku Kine, koja nije u Grupi 7, ali čije osnaživanje ovu zemlju stavlja u centar rasprava svjetskih sila.
Američki predsjednik Barack Obama pozvao je Kinu na mirno rješavanje sporova i ponovio da su SAD zabrinute za slobodu plovidbe i preleta u tom regionu. Ukazao je i na rizike od sjevernokorejskog nuklearnog i raketnog programa.
“Potrebno je da Sjeverna Koreja shvati da neće imati svijetlu budućnost ukoliko ne riješi pitanja otmica i nuklearnog i raketnog razvoja”, kazao je japanski premijer članovima grupe.
Planirano je i da lideri razgovaraju o terorizmu, cyber sigurnosti i drugim pitanjima. Klix