MEKSIKO SITI, Grupa 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu sastaće se sutra da bi razgovarala o rješenjima za globalne ekonomske probleme.
Ministri finansija i guverneri centralnih banaka iz zemalja G20 održaće dvodnevni sastanak u Meksiku, u vrijeme kada problemi u Grčkoj nastavljaju da potresaju evrozonu, dok Španija sve drži u neizjvesnosti odlaganjem odluke o paketu pomoći, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
Iako je fiskalna situacija u Sjedinjenim Američkim Državama takođe razlog za zabrinutost, zvaničnici ne očekuju napredak po tom pitanju prije okončanja predsjedničkih izbora u najvećoj nacionalnoj privredi na svijetu, koji će se održati u utorak.
“Ono što nam je potrebno i što se nadamo da ćemo postići na ovom sastanku je da naglasimo važnost rješavanja tih problema da bi okruženje postalo povoljnije za ostvarenje privrednog rasta”, rekao je zamjenik meksičkog ministra finansija Herardo Rodriges Regordosa.
“Sva ta neizvjesnost obeshrabruje ekonomske igrače pri donošenju odluka”, rekao je Rodriges, čija će zemlja predsjedavanje G20 predati 1. decembra Rusiji.
Novi sastanak dolazi nakon junskog samita u pacifičkom odmaralištu Los Kabos, kada su lideri G20 poručili da su spremni da usklade “fiskalne akcije” da bi podstakli domaću tražnju u slučaju pogoršanja ekonomskih uslova.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je poslije samita snizio prognozu ovogodišnjeg globalnog privrednog rasta na 3,3 odsto, nezaposlenost u evrozoni skočila je na rekordnih 11,6 odsto, a ekonomski rast usporio je u velikim privredama u usponu.
“Nije iznenađenje da će Evropa biti na dnevnom redu G20. Evropa mora da ponudi dugoročna rješenja za krizu”, rekao je neimenovani njemački zvaničnik.
Epicentar krize ponovo se vratio u Grčku, koja još nije postigla dogovor sa kreditorima o mjerama štednje, neophodnim za oslobađanje tranše pomoći, bez koje bi ta zemlja već sredinom ovog mjeseca mogla da bankrotira.
Dok Evropa pokušava da uvjeri svijet da rješava dužničku krizu, iz SAD se ne očekuju pojašnjenja kako tamošnje vlasti planiraju da riješe problem “fiskalne litice”, kombinacije budžetske štednje i rasta poreza, koja će stupiti na snagu u januaru 2013, ako Bijela kuća i Kongres ne postignu dogovor do kraja godine.
Američki ministar finansija Timoti Gajtner neće putovati u Meksiko Siti, već će poslati svog zamjenika, budući da se približavaju izbori u SAD. Tanjug