LONDON, Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik pozvao je Grupu 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) da preduzme korake u cilju stabilizovanja cijena hrane, ističući da obezbjeđivanje hrane za siromašne treba da postane prioritet.
“Visoke cijene hrane ugrožavaju socijalnu stabilnost i rast svjetske ekonomije. Odgovor na kolebljivost cijena hrane nije blokiranje tržišta, već njihovo bolje korištenje”, napisao je Zelik u članku objavljenom u “Financial Timesu”, pozivajući lidere G20 da pitanje pristupa prehrambenim proizvodima postave kao prioritet.
Zelik je u kolumni predložio devet akcionih mjera kako bi se obezbijedilo da najsiromašniji dobiju pristup hrani, uključujući stvaranje regionalnih prehrambenih rezervi i preciznije vremenske prognoze kako bi se sačuvali usjevi.
On je ocijenio da su te mjere neophodne kako bi se zadržali globalni rast i stabilnost.
Cijene prehrambenih proizvoda su prošlog mjeseca dostigle rekordne vrijednosti, premašivši nivoe koji su 2008. doveli do nemira, saopštila je Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO), koja prognozira da bi cijene ključnih žitarica mogle još više da porastu zbog nepovoljnih vremenskih uslova.
Zelik je ukazao da je potrebno još dosta rada da bi se shvatili odnosi između međunarodnih cijena i lokalnih cijena u siromašnim zemljama. U Kambodži su, na primjer, lokalne cijene pirinča povećane za četvrtinu od sredine 2009, dok su međunarodne cijene istovremeno pale 15 odsto.
“Činioci, kao što su troškovi transporta, sorta usjeva i valutni kursevi mogu dovesti do toga da lokalne cijene ne budu povezane s međunarodnim cijenama”, napisao je Zelik i dodao da bi prvo trebalo raditi na rješavanju problema s onim sirovinama i zemljama koje su pod najvećim rizikom od nestabilnosti.
On je takođe pozvao na donošenje međunarodnog kodeksa kojim bi se humanitarna pomoć u hrani izuzela iz izvoznih zabrana.
“Izvozne restrikcije povećavaju kolebljivost cijena hrane. Idealno bi bilo da zemlje ne uvode bilo kakve zabrane izvoza. One u 2011. treba da se bar dogovore o tome da se hrani za humanitarne svrhe omogući slobodniji promet”, napisao je Zelik.
Ostale mjere uključuju unapređenje transparentnosti isporuka i dugoročnih vremenskih prognoza, formiranje malih humanitarnih rezervi u regionima koji su podložni nesrećama i obezbjeđivanje alternativa izvoznim zabranama i fiksiranju cijena.