BRIZBEN, Čelnici grupe G20 dogovorili su se u nedjelju u Brizbenu da će ojačati globalni rast, preduzeti napore u borbi protiv klimatskih promjena i akciju protiv onih koji izbjegavaju plaćanje poreza, ali je grupom ipak dominiralo pitanje bezbjednosti i ukrajinska kriza zbog koje su odnosi između Zapada i Rusije na najnižem nivou od Hladnog rata.
Ruski predsjednik Vladimir Putin ranije je napustio samit G20 nakon što je američki predsjednik Barack Obama optužio Rusiju za invaziju na Ukrajinu, a britanski premijer Dejvid Kameron upozorio na mogući “zamrznuti sukob” u Evropi.
Nekoliko zapadnih zemalja upozorilo je Rusiju da će joj nametnuti dodatne sankcije ako ne povuče svoje vojnike i oružje iz Ukrajine.
“Mislim da predsjednik Putin vidi da je na raskršću”, rekao je Kameron. “Ako nastavi destabilizovati Ukrajinu biće daljnjih sankcija, daljnjih mjera.”
“Sankcije imaju svoju cijenu, ali bi daleko više koštalo dopuštanje stvaranja i održavanja zamrznutog sukoba na evropskom kontinentu“, istakao je Kameron.
Obama je rekao da je izolacija Rusije neizbježna.
“Mi bi radije imali Rusiju koje je potpuno integrisana u globalnu privredu”, rekao je Obama na konferenciji za novinare.
“Međutim, mi smo isto tako vrlo čvrsti u pogledu potrebe poštivanja temeljnih međunarodnih načela… ne zauzimate druge zemlje niti ne finansirate i ne podržavate one koje cijepaju zemlju…”, rekao je Obama.
Prije nego što je otišao sa samita Putin je rekao da je moguće riješiti ukrajinsku krizu, ali nije ulazio u detalje.
“Po mom mišljenju, danas postoje dobri izgledi za rješavanje situacije (u Ukrajini) bez obzira na to koliko to možda čudno zvuči“, rekao je Putin novinarima prije nego što je otputovao iz Brizbena ne čekajući formalno okončanje skupa.
Ruski čelnik je propustio radni ručak kako bi ranije otišao iz Australije opravdavajući se dugim letom kući i potrebnom za snom.
Globalna borba protiv utajivača poreza
Pitanja bezbjednosti i klimatskih promjena zasjenila su razgovore čelnika G20 najvećih privreda o jačanju globalnog privrednog rasta, iako su oni usvojili paket mjera u svrhu jačanja globalnog rasta.
“To će dati dodatnih više od dva biliona dolara globalnoj ekonomiji i stvoriti milione radnih mjesta“, navodi se u izjavi izdanoj na kraju skupa.
Čelnici su se takođe obavezali na globalnu borbu protiv utajivača poreza koji uskraćuju vladama milijarde dolara prihoda.
Što se tiče klimatskih promjena, u izjavi se poziva na snažnu i djelotvornu akciju te napore u svrhu usvajanja protokola na UN-ovoj konferenciji u Parizu 2015. koji bi imao pravnu snagu.
“Najteža rasprava vodila se o klimatskim promjenama”, rekao je jedan čelnik koji je želio ostati anoniman. “To je bila prava rovovska borba, to je bio korak po korak po korak. Na kraju navodimo (u izjavi) većinu stvari koje smo željeli”, rekao je on.
Obama je stavio klimatske promjene na dnevni red samita G20 svojim govorom u subotu u kojemu je pozvao sve države na djelovanje i obećao tri milijarde dolara za Zeleni klimatski fond.
Japan je u nedjelju obećao 1,5 milijardi dolara za taj fond koji bi trebao biti glavni izvor dugoročnih finansijskih sredstava zemljama u razvoju za zaštitu od klimatskih promjena i pomoć zemljama za ostvarenje održivog razvoja.
Svjetski čelnici takođe su se dogovorili da će se ujediniti u borbi protiv ebole, za koju je Kameron rekao da ne predstavlja samo humanitarnu krizu nego i prijetnju bezbjednosti. Hina