KAN, Situacija u Grčkoj se kreće nabolje, Italija je prihvatila monitoring Evropske komisije i MMF-a, pomaljaju se obrisi međunarodne takse na finansijske transakcije, dok će se, istovremeno, ojačati rezerve MMF-a.
Povešće se i ljuta borba protiv zemalja poreskog raja. To su glavni zaključci dvodnevnog kriznog samita zemalja G20 u Kanu, koje je u petak, na završnoj konferenciji za štampu, iznio domaćin Nikola Sarkozi.
Sarkozi je naglasio da će se na udaru naći preostale zemlje sa sumnjivim finansijskim poslovanjem. Poimence je pomenuo 11 država.
– Više ne želimo zemlje poreskog raja. Poruka je jasna – bio je odlučan Sarkozi.
Jedna od važnih poruka je i finansijsko jačanje MMF-a, ukoliko se bude ukazala potreba. Ova institucija bi trebalo da dobije jaču ulogu na međunarodnoj sceni. Jedna od njih je i da učestvuje u dopunjavanju evropskog fonda stabilnosti.
Francuski predsjednik je poručio i da se značajno napredovalo kada je riječ o famoznom “nametu Robina Huda”, odnosno taksi za finansijske transakcije koje su prve na pamet pale altermondijalistima. Francuskoj su se u ovoj ideji pridružile, prema Sarkozijevim riječima, Evropska komisija, Njemačka, Španija, Argentina, Južna Afrika, Afrička unija. Šef francuske države je pozdravio i spremnost Baraka Obame da se ne protivi ovoj ideji.
Kada je riječ o Grčkoj,Sarkozi je izrazio zadovoljstvo zbog promjene političke atmosfere u ovoj zemlji. Istakao je da nije protiv izjašnjavanja naroda, već ga je šokiralo što Atina nije konsultovala nikoga od evropskih partnera.
Što se tiče situacije u Italiji, Nikola Sarkozi je naglasio da je, uz ponuđene nove mjere štednje, Silvio Berluskoni sam zatražio finansijsku kontrolu EK i MMF-a, koja će biti tromjesečna, zbog velikog tereta dugova. Rim na ovaj način želi da ohrabri investitore. MMF i Evropski fond stabilnosti su spremni da intervenišu, ako zatreba. Situacija će ponovo biti razmatrana u februaru. Sarkozi je naglasio da Italija “nije jedina” u teškoj situaciji.
Kinesko učešće u fondu stabilnosti nije utvrđeno, ali je Sarkozi Pekingu, kao garanciju, ponudio činjenicu rasta evra.
Iako je francuski šef države istakao zadovoljstvo postignutim, još ranije je bilo jasno da jedan sastanak, ipak, ne može da promjeni tešku situaciju. Poslije njegovog govora, pariska berza je ipak bila u minusu od 1,5 odsto. Najveći domet samita možda je činjenice da se unutar EU formira tvrdo jezgro koje preuzima odgovornost za odluke, kao i da su, na širem nivou, Angela Merkel, Nikola Sarkozi i Barak Obama govorili jednim glasom. Novosti