BANJALUKA – Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske tvrdi da je za svaki kupljeni respirator u vrijeme epidemije virusa korona, postojala prethodna potvrda zdravstvene struke da je za tu namjenu, te da ga nijedna nije vratila ili im ukazala da nije adekvatan za upotrebu.
U saopštenju poslatom medijima dan nakon akcije “Luna” tokom koje je izvršen pretres ove institucije i izuzeta obimna dokumentacija, u FZO su istakli da, iako je sav fokus javnosti na direktoru Dejanu Kusturiću, koji je osumnjičen za produženo djelo zloupotrebe službenog položaja, oni žele da naglase „da su misija Fonda kao i sve aktivnosti koje kao institucija sprovodi usmjerene na poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite, nezavisno od toga ko rukovodi institucijom“.
Zaboravljajući da se pandemija odnijela hiljade života, te da su juče brojne porodice koje su izgubile svoje najmilije, slušale o nabavkama respiratora koji su masno plaćeni, a nisu bili za upotrebu, FZO se dao u odbranu direktora prebacujući odgovornost na druge ustanove i braneći se tvrdnjom da su samo čuvali ljudske živote.
“Da respiratori nisu bili nabavljeni na vrijeme, pacijenti koji su imali teške respiratorne simptome usljed virusa korona mogli su se naći u životno ugroženoj situaciji. Nedostatak ovih aparata bi značio da ljekari ne bi mogli adekvatno da pruže neophodnu podršku pacijentima sa otežanim disanjem, što bi značajno povećalo rizik od smrtnih ishoda. Ovako su spriječeni scenariji u kojima bi život pacijenata zavisio od dostupnosti opreme, što je bio slučaj u mnogim zemljama svijeta“, saopšteno je iz FZO.
Kažu da je hitnost situacije, uzrokovana pandemijom, diktirala vrstu postupaka javnih nabavki. Ovakve okolnosti su bile u skladu sa stavovima Agencije za javne nabavke BiH, koja je nadležna za praćenje primjene Zakona o javnim nabavkama BiH, koji i predviđa više vrsta postupaka nabavki.
Sva roba, uključujući i respiratore, naručena je prema zahtjevu Republičkog štaba za vanredne situacije. Tvrde da bi sa istom posvećenošću i odgovornošću, Fond ponovo donosio iste odluke u sličnoj situaciji kako bi zaštitio zdravlje naših građana.
“Zahvaljujući sprovedenim nabavkama, a to se posebno odnosi na pravovremenu nabavku respiratora u hitnoj situaciji, sačuvani su brojni ljudski životi i nije se desilo da je nečiji život ugrožen zbog nedostatka ovih aparata u bolnicama“, kažu u FZO.
Inače, Kusturić je osumnjičen u slučaju nabavke 165 respiratora od kojih 85 uopšte nije bilo za upotrebu, a plaćeni su četiri miliona KM.
Respiratori su nabavljeni preko firme “Medietik” čiji je suvlasnik tada bio Željko Babić, suprug Ane Trišić-Babić, savjetnice predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
„Medietik“ je na ovoj nabavci zaradio preko 12 miliona maraka. Pripadnici SIPA-e su juče pretresli i ovu firmu i Babićevu kuću.
Ova firma danas ima novog vlasnika i direktorku.
Interesantno je da, uprkos težini djela nastalog u izuzetno osjetljivom periodu kada su građani umirali od korone, juče niko nije uhapšen, pa makar to bilo simbolično.
Pripadnici SIPA-e u FZO su pretresli i kancelariju izvršnog direktora javnih nabavki Đorđa Cvijića, kao i izvršnog direktora za finansije Nebojše Borojevića koji je nedavno zamijenio penzionisanu Miru Đajić, a koja je je vodila finansije u vrijeme sklapanja “korona ugovora”.
Iz FZO su poručili da su u toku jučerašnjeg dana predstavnici FZO RS u potpunosti sarađivali sa istražiocima i da im je obezbijeđeno sve što su i tražili, te da su o svim nabavkama informisali javnost blagovremeno.
CAPITAL: A. Pisarević