FRANKFURT, Više dobrih vijesti iz svijeta, kao najava boljih vremena za berze, u ponedjeljak su oraspoložile investitore na evropskim tržištima kapitala.
Glavni indeksi vodećih berzi u Evropi su porasli, treći dan uzastopno, dostigavši najviše nivoe od 23. juna, dana glasanja u Velikoj britaniji o članstvu u EU.
Indeks londonske berze, FTSE100 je u ponedjeljak porastao 1,4 odsto, na 6.682,80 poena, najviši nivo u 11 mjeseci. Od polovine februra, kada su problemi u Kini zaprijetili globalnoj ekonomiji, FTSE100 je ojačao 20 odsto.
Njemački indeks berze, DAX, porastao je 2,12 odsto, na 9833,41 poen, i sada je blizu nivoa prije Brexita, dok je francuski CAC40 ojačao 1,76 odsto.
Indeks italijanske berze FTSE MIB porastao je 1,21 odsto, dok je španski IBEX35 zatvorio trgovanje u plusu 1,46 odsto.
Dobre vijesti za berze počele su pristizati u petak sa izvještajem američkog Ministarstva rada koji je pokazao snažan rast zaposlenosti. Broj novih radnih mjesta u SAD u junu je porastao 287 hiljada, najviše u posljednjih osam mjeseci.
Analitičari su očekivali 175 hiljada. Uprkos snažnom rastu zapošljavanja, analitičari smatraju da taj podatak ipak nije dovoljan da bi naveo američku centralnu banku na povećanje kamata, što predstavlja vjetar u leđa tržištima akcija.
Pobjeda koalicije premijera Shinzo Abea na izborima u Japanu za gornji dom parlamenta je garant nastavka vrlo podsticajne ekonomske politike. Iako ta politika monetarnih i fiskalnih podsticaja, “Abenomija”, nije tokom proteklih godina dala očekivane rezultate po pitanju snažnijeg rast ekonomije i inflacije, investitori na tržištima akcija su pozdravili nastavak politike jeftinog novca i budžetskih podsticaja ekonomije.
Od vijesti iz Evrope izdvaja sa poziv francuskog ministra finansija upućen Briselu da podrži napore italijanske vlade u rješavanju problema banaka.
U narednim danima investitori očekuju da će i Bank of England, na zasjedanju u četvrtak, sniziti referentnu kamatu sa postojećih 0,50 odsto na 0,25 odsto, kako bi se spriječilo slabljenje britanske ekonomije nakon izglasavanja Brexita.
Moguće je, kažu analitičari, da će britanska centralna banka proširiti i program otkupa državnih obveznica, koji je uvela za finansijske krize.
Pozitivno na tržište djelovala je brza smena vlasti u Velikoj Britaniji. Objavljeno je da će Tereza Mej, koja se zalaže za čvrste veze Ujedinjenog Kraljevstva sa EU biti nova britanska premijerka, nakon što se Andrea Leadsom, koja je zastupala opciju izlaska iz EU, povukla iz utrke za mjesto premijerke i šefa Konzervativne stranke. Aktuelni premijer Dejvid Kameron najavio je da će u srijedu podnjeti ostavku i dodao da je oduševljen što će sljedeći premijer biti Tereza Mej.
Stabilizacija političkih prilika u zemlji ojačala je nacionalnu valutu. U ponedjeljak je funta porasla 0,40 odsto u odnosu na dolar, premašivši psihološki nivo od 1,3 dolara, dok je u odnosu na evro britanska valuta dobila na vrijednosti 0,32 odsto i trgovala se za 1,1755 evra.
Evro je ojačao blagih 0,07 odsto prema američkoj valuti, na 1,1059 dolara. Tokom čitavog dana nije bilo većih oscilacija kursa zajedničke evropske valute. Agencije