FRANKURT, Na globalnim tržištima novca britanska valuta je i protekle sedmice bila u fokusu. Na kraju trgovanja u petak, vrijednost funte iznosila je 1,3270 dolara, što je tri odsto manje u poređenju sa krajem prethodne sedmice.
U jednom trenutku kurs funte pao je na na samo 1,3122 dolara, novi najniži nivo od 1985. godine.
Evro se, naprotiv, stabilizovo, pa je njegova cijena prema američkoj valuti prošle sedmice porasla 0,2 odsto, na 1,1135 dolara.
Evro je ojačao i u odnosu na japansku valutu, za 0,5 odsto, na 114,20 jena.
I dolar je ojačao prema jenu, za 0,3 odsto, na 102,50 jena.
Kurs funte je u ponedjeljak pao na 1,3122 dolara, novi najniži nivo od 1985. godine, jer je još uvijek bio pod pritiskom odluke Britanaca da napuste Evropsku uniju.
Kako je šok od ‘Brexita’ počeo da jenjava na tržištima, funta je nadoknadila dio gubitaka. Ali oporavak nije dugo trajao jer se već u četvrtak ponovno našla pod pritiskom nakon što je guverner Bank of England (BoE) Mark Carney rekao da će centralna banka tokom ljeta vjerovatno morati uvesti nove ekonomske podsticajne mjere.
Investitori pažljivo prate svaku izjavu iz centralnih banaka i ministarstava finansija jer očekuju poteze koji bi podržali rast globalne privrede koji se usporavao i prije ‘Brexita’.
Evropska centralna banka (ECB) odbacila je mogućnost daljnjeg labavljenja monetarne politike, konstatujući da je njezina politika ionako već sada izuzetno labava.
Međutim, dodatne podsticajne mjere očekuju se od australske, japanske i kineske centralne banke. dok će se američke Federalne rezerve, kako se očekuje, suzdržati od povećanja ključnih kamatnih stopa u ovoj godini.
“Situacija nakon ‘Brexita’ sasvim je eliminisala mogućnost povećanja kamata Fed-a u ovoj godini”, kaže Boris Schlossberg, direktor u fondu BK Asset Management. Hina