– Prihodi od RTV taksi u RS rastu, a u FBiH padaju
– Vlasti BiH uvode porez umjesto da natjeraju javne emitere da rade svoj posao
– FTV godišnje zbog nerada gubi desetine miliona KM
BANJALUKA, SARAJEVO, Federalna televizija zbog sopstvenog nerada i neažurnosti godišnje izgubi skoro 50 miliona maraka po osnovu nenaplaćene takse, pokazuju dokumenti koji su u posjedu poslovnog portala CAPITAL.
Javni emiteri u BiH nalaze se u finansijskim problemima, a ceh će po svemu sudeći ponovo plaćati građani.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH trebao je danas u drugom čitanju razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o javnom radio – televizijskom sistemu BiH.
Ovim prijedlogom predviđeno je osnivanje fondova za prikupljanje RTV takse, a sljedeći korak je izmjena entitetskih zakona kako bi se uveo porez od 0,9 odsto na plate stalno zaposlenih građana i 0,9 odsto na penzije za punjenje tih fondova. Uvođenjem novog poreza, penzioneri u Republici Srpskoj bi na godišnjem nivou u taj fond uplatili preko devet miliona, a zaposleni više od 22 miliona KM.
Dokumenti koji su u posjedu CAPITAL-a pokazuju da je porez nepotrebno rješenje ukoliko bi svi radili svoj posao koji im omogućuje postojeći zakon. Uprava Federalne televizije godinama skoro polovini potencijalnih obveznika ne fakturiše RTV taksu, a pored toga toleriše i neplaćanje takse.
Od potencijalnih 693.607 obveznika, koliko ih je prema zvaničnim podacima telekom operatera u FBiH bilo, FTV je RTV taksu fakturisala samo za njih 373.865.
Naš sagovovornik kaže da se postavlja pitanje šta je sa preostalih 319.742 obveznika i zbog čega njima taksa nije fakturisana.
Zbog takvog rada FTV na mjesečnom nivou gubi 2,4 miliona maraka, a na godišnjem 28,8 miliona KM.
„Ako ne fakturišu 28,7 miliona KM i ne utuže 17,6 miliona KM po tom osnovu FTV na godišnjem nivou ima izmaknutu dobit od 46,4 miliona KM. To znači da su poslednjih godina izgubljene stotine miliona maraka“, kaže dobro upućeni sagovornik CAPITAL-a.
U RS povećani prihodi od naplate takse, u FBiH smanjeni
U prilog činjenici da FTV ne čini sve što može da naplati taksu govori i podatak da su 2005. godine njihovi prihodi po tom osnovu bili duplo veći nego prihodi RTRS-a, da bi na kraju prošle godine RTRS imala skoro dva miliona KM više prihoda od FTV po osnovu naplate takse.
Prihodi od naplate takse u RS u 2005. godini iznosili su 11,7 miliona, a FBiH 24 miliona KM, da bi na kraju prošle godine RTRS imala 21,3 miliona KM od takse, a FBiH 19,4 miliona maraka. S obzirom na broj stanovnika, odnosno pretplatnika, FTV bi trebala godišnje naplaćivati više od 40 miliona KM.
Drastične su razlike i kada je u pitanju prinudna naplata.
RTRS je 2005. godine sudskim putem naplatila 67.524 KM, a FBiH više od milion KM, da bi prihodi RTRS-a od prinudne naplate takse na kraju prošle godine dostigli 4,2 miliona, a kod FTV-a su pali na samo 248.471 KM.
FTV za loše rezultate prinudne naplate krivi sudove
U Izvještaju o planiranoj, naplaćenoj i fakturisanoj RTV taksi FTV-a u prvom kvartalu ove godine navedeno je da je od ukupno fakturisanih 8,6 miliona KM u ovom periodu naplaćeno svega 4,4 miliona KM ili nešto više od 50 odsto.
Od tog iznosa, prinudno je naplaćeno samo 62.075 KM.
„Ovako loše ostvarenje prinudne naplate je rezultat slabog rada opštinskih sudova na našim predmetima, kao i odluke Ustavnog suda kojom se naši prijedlozi za izvršenje za 2007. i 2008. godinu po vjerodostojnoj ispravi odbacuju zbog neusaglašenosti zakona. Ovi prijedlozi su poslati ka sudovima na osnovu Zaključka UO Javnog RTV sistema“, navodi se u izvještaju.
FTV navodi i niz drugih razloga slabe naplate te ističe da je neophodno hitno iznalaženje efikasnog rješenja za finansiranje Javnog RTV sistema BiH putem RTV takse.
Međutim, sagovornik CAPITAL-a ističe da pozivanje na neažurnost sudova nema opravdanje i da sudovi u FBiH završavaju mnogo više predemta nego oni u RS.
„Nije dovoljno prekinuti zastaru potraživanja i predmete dostaviti sudovima. Tek tada predstoji mukotrpan rad da se sudovima za efikasnost i pozitivne odluke obezbijedi logistika“, navodi on.
Dodaje i da neusklađenost zakona FTV ne osobađa obaveze podnošenja tužbi te ističe da FTV od 2008. godine nije podnijela nijednu tužbu zbog neplaćanja takse. Naglašava da je u FBiH potpuno obezvrijeđen najefekasniji mehanizam za podizanje kvaliteta naplate – prinudna naplate.
„Neusklađenost zakona jeste otežavajuća okolnost, ali i pasivan odnos prema kompletnoj problematici, jer nisu iskorišteni svi resursi što je doprinijelo da se stanje iskomplikuje“, ističe on.
CAPITAL: S.V. – M.Č.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kako se samo lijepo dogovore kad treba uzeti novac od naroda.
Da li je to u pitanju rtv taksa ili akciza na gorivo u rekordnom roku usvajaju.
Dokle vise trpiti…opet treba proteste organizovati.
Ajde? Pozdravi sve u stranci, reci im da uskoro idu izbori i da tu trebaju dobiti vlast, a ne da očekuju da im narod protestima obezbjedi istu!