BANJALUKA, Radio-televizija Federacije BiH (RTV FBiH) kršila je lani Zakon o javnim nabavkama BiH, nije regulisala pravo korišćenja taksija u službene svrhe niti način pravdanja tih troškova, a izvršnim direktorima je povećavan koeficijent za plate mimo postojećih pravilnika.
Navedeno je to u revizorskom izvještaju FTV-a za 2011. godinu, koji je objavila Kancelarija za reviziju institucija FBiH, a koja je finansijskim izvještajima FTV-a dala negativno mišljenje.
Revizori su naveli da pravovremeno nisu pokretane procedure izbora najpovoljnijeg ponuđača, te da u pojedinim postupcima nije u potpunosti ispoštovan zakon.
– Za nabavke u iznosu od 282.259 maraka, od čega se najveći dio odnosi na posredovanje u zapošljavanju, nabavku kancelarijskog materijala, advokatske usluge i usluge održavanja softvera, nisu sprovedene propisane procedure – navodi se u izvještaju.
Na taksi prevoz potrošeno je 83.863 KM, a utvrđeno je da nisu donesene interne procedure koje bi regulisale koji zaposleni imaju pravo na upotrebu taksija u službene svrhe, kao i način pravdanja ovih troškova.
Revizori su istakli da su sa izvršnim direktorima zaključeni ugovori o radu krajem 2010. godine na neodređeno vrijeme, a pojedinim izvršnim direktorima je korigovan koeficijent na osnovu mjesečnih odluka generalnog direktora, kojima su uvećavani prvobitno utvrđeni koeficijenti za obračun plate.
– Navedeno nije definisano Pravilnikom o platama i naknadama zaposlenih. Po našem mišljenju, finansijski izvještaji ne prikazuju istinito i objektivno finansijski položaj FTV-a – navedeno je u revizorskom izvještaju.
Za plate i ostala lična primanja zaposlenih lani je potrošeno 10,6 miliona KM, a revizijom je utvrđeno da nije sačinjena tabela radnih mjesta razvrstanih u kategorije složenosti poslova, a koja je trebalo da bude sastavni dio istog.
Prosječno isplaćena neto plata je na bazi ukalkulisanih sati rada iznosila 1.003 marke, najviša isplaćena neto plata je bila 4.556, a najniža 555 KM. Mjesečna neto plata generalnog direktora je 4.500 KM, uvećana za visinu minulog rada.
Za naknade članovima Upravnog odbora potrošeno je 117.103 KM, a visina naknade za rad članova UO utvrđena je odlukom generalnog direktora, prema kojoj oni imaju obavezu najmanje pet dana u mjesecu da rade u odboru i za taj rad utvrđena im je naknada u iznosu od tri minimalne plate u FBiH.
– Smatramo da visinu naknade članovima Upravnog odbora RTV FBiH uključujući i rad u Upravnom odboru RTV servisa ne može utvrđivati generalni direktor, već Parlament FBiH – ističe se u revizorskom izvještaju.
Poslovanje
Prema izvještaju o radu i poslovanju za 2011. godinu, ukupni prihodi FTV-a iznosili su 31,2 miliona maraka, što je za 1,2 odsto manje u odnosu na plan. Ukupni rashodi iznosili su 30,4 miliona KM. Upravni odbor je sredinom aprila usvojio ovaj izvještaj, ali do okončanja predmetne revizije, nije dostavljen Parlamentu FBiH na razmatranje i usvajanje.
Revizori su utvrdili da su rashodi potcijenjeni za 2,4 miliona KM, dok su potraživanja precijenjena za ovaj iznos jer je izvjesno da se RTV taksa u tom iznosu neće naplatiti. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nažalost u čitavoj Bosni i Hercegovini, svi revizorski izvještaji govore o korupciji, a neko bi trebao ovo da preispita, a taj neko ne postoji. Tako da nam je svaki dan života teži, da sami roditelji traže mogućnost i savjetuju svoju djecu da napuste ovu zemlju. Ova zemlja, nema perspektivu, volio bih da griješim, da sve što je danas živo neće dočekati ljepšu budućnost, bar po mom mišljenju, a posebno populacija srednjih godina kojoj i ja nažalost pripadam. Tužno i žalosno, da smo na dnu evropske ljestvice mjereno po svim parametrima za životni standard čovjeka.
Draga gospodo, na dnu smo evropske ljestvice…nemam šta više.