BANJALUKA, Stečajni upravnik banjalučkog preduzeća “Fruktona” Dušan Kovačević podnio je Okružnom tužilaštvu Banjaluka krivičnu prijavu protiv N. N. lica zbog otuđenja skoro 4,5 dunuma zemljišta “Fruktone”, koje se nalazi kod Prijedorske petlje.
Sudski procesi vode se ukupno za oko 20 dunuma zemljišta “Fruktone” na tom potezu.
Otuđenje imovine
Prema dokumentima koji su u posjedu “Glasa Srpske” vidi se da je taj plac nekoliko puta prometovan, a da su postupci na zahtjev bivšeg korisnika Zvonka Laštre za uspostavljanje ranijeg vlasničko-pravnog odnosa nastavljeni i poslije otvaranja stečajnog postupka nad “Fruktonom” 2010. godine.
Kovačević je rekao da je taj plac na sumnjiv način došao u posjed firme “Brdo-promet”.
– Vlasnik “Fruktone” Nedeljko Popović je 2009. godine to zemljište na ime neizmirenog duga dao firmi “Brdo promet”. “Brdo promet” mu je prodavao šećer po 40 feninga, a prikazivana je cijena od 1,20 KM po kilogramu. Tako je napravljen velik dug, pa je Popović “Brdo prometu” dao ovu zemlju. Na osnovu nje je “Brdo promet” podigao kredit u Hipo banci u iznosu od šest miliona KM. Vratili su dio, ali ne i 1,2 miliona, pa je Pravobranilaštvo RS pokrenulo postupak – rekao je Kovačević.
Pravobranilac RS Slobodan Radulj kazao je “Glasu Srpske” da je Pravobranilaštvo prije godinu i po pokrenulo tužbu za poništenje kupoprodajnog ugovora između “Fruktone” i “Brdo prometa” zbog niza formalno-pravnih propusta.
Kovačević navodi da je po otvaranju stečajnog postupka zatečeno jako loše stanje u “Fruktoni”.
– Riječ je o neviđenoj krađi društvene, odnosno državne imovine. Obaveze su deset puta veće nego što vrijedi oprema koja bi mogla da se unovči od stečajne mase. U “Fruktoni” nema nekretnina, jer su prije stečaja prodate – rekao je Kovačević i dodao da se radi o jednom od najtežih slučajeva.
Prema Zakonu o stečajnom postupku, poslije otvaranja stečajnog postupka prekidaju se svi postupci koji su u toku, ali to u ovom slučaju nije ispoštovano.
Poslije stečaja koji je u “Fruktoni” otvoren u oktobru 2010. godine, Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove donosi rješenja o promjenama vlasništva nad tim zemljištem.
– Nakon otvaranja stečajnog postupka formira se stečajna masa i ne može se raspolagati imovinom stečajnog dužnika. Ako se njome raspolaže onda su ti postupci u tom slučaju nevažeći. Poslije otvaranja stečajnog postupka ne mogu se steći prava na imovinu koja ulazi u stečajnu masu, čak i u slučaju da se to sticanje temelji na raspolaganju stečajnog dužnika – stoji u članu 64. Zakona o stečajnom postupku.
Prodaja
Četvrta licitacija za prodaju pokretne imovine “Fruktone” održana je 17. oktobra u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci i na njoj nije bilo zainteresovanih kupaca. Na licitaciji su bili ponuđeni pogon i oprema, čija je ukupna vrijednost 734.000 maraka.
Samo troškovi komunalija u stečajnom postupku iznosiće oko 300.000 maraka, a “Fruktona” radnicima duguje 11 plata, odnosno oko 580.000 KM.
Još 2003. godine državni kapital u “Fruktoni” u visini od 51,09 odsto privatizovan je zaključivanjem ugovora o prodaji između Direkcije za privatizaciju RS, kao prodavca i “Kreis Trade Industriehandel GmbH Innsbruck” Austrija, čiji je vlasnik Nedeljko Popović, kao kupca, po cijeni od 25.000 maraka.
U novembru 2004. godine “Kreis trejd” podiže kredit kod Hipo banke u visini od četiri miliona KM stavljajući “Fruktonu” pod hipoteku.
U martu 2007. godine nastaju problemi u “Fruktoni” zbog neredovnog vraćanja kredita Hipo banci. “Fruktona” 2008. godine prodaje nepokretnosti, zemljište i građevinske objekte, koji se nalaze u banjalučkom naselju Borik. Kupac nepokretnosti je “Interinvest-Kreis” iz Banjaluke. Cijena nepokretnosti iznosi 10.500.000 KM.
U maju 2010. godine proizvodni pogoni “Fruktone” su ugašeni, jer je izgubljena licenca za “Pepsi”.
Poreska uprava blokirala je račun fabrike zbog neizmirenog duga koji je dostigao iznos od sedam i po miliona KM.
Banjalučki Okružni privredni sud otvorio je u oktobru 2010. stečajni postupak u ovom preduzeću.
Dug UIO
Kovačević je rekao da je do sada održano šest licitacija za prodaju opreme “Fruktone” na kojima su prodati samo kamioni i vozila, ali da je i to bila zapljena od strane Uprave za indirektno oporezivanje zbog poreskog duga preduzeća. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo Kovačeviću. Jedan svetao primjer u stečajnom postupku opljačkane imovine.