BANJALUKA, Banjalučka fabrika sokova “Fruktona” ugasila je početkom mjeseca proizvodne pogone, nakon što je ostala bez licence za punjenje pepsija, zbog čega njen većinski vlasnik najavljuje odlazak preduzeća u stečaj.
U upravljačkim organima “Fruktone” potvrdili su da fabrika nije uspjela da produži licencu za punjenje popularnog bezalkoholnog pića, koja im je istekla 22. aprila, tako da će cjelokupni posao za kompaniju “Pepsi” u BiH preuzeti “Sarajevska pivara”.
“Bez licence ‘Pepsija’ praktično je nemoguće nastaviti poslovanje, zbog čega je početkom maja obustavljen rad u fabrici. Nešto prije toga je i Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH blokirala račune firme zbog duga za PDV i akcize”, kazao je Žarko Mikić, član Upravnog odbora preduzeća.
Dugovi “Fruktone” prema UIO, kako je rekao, iznose 1,4 miliona KM, prema Poreskoj upravi uključujući kamate oko 7,5 miliona KM, dok su sve obaveze prema bankama “očišćene”.
Mikić kaže da je direktor i većinski vlasnik “Fruktone” Nedeljko Popović, biznismen koji živi u Austriji, u pismu radnicima kao osnovni uzrok teškog stanja u preduzeću istakao naslijeđene pretprivatizacione dugove u visini od 15 miliona KM. Navodeći da je potpuno iscrpljen višemilionskim investicionim troškovima i višegodišnjom borbom za otplatu dugova, Popović je ukazao da jedino rješenje vidi u pokretanju stečaja.
Mikić je, pak, izrazio nadu da će, kako kaže, obnovljeni pregovori s “Pepsijem” dati rezultate kako bi preduzeće, ipak, nastavilo s radom.
U Sindikalnoj organizaciji “Fruktone” izrazili su ogorčenje novonastalom situacijom, najavljujući za sutra generalni štrajk na kojem će iznijeti zahtjeve za nastavak rada fabrike, isplatu sedam zaostalih plata i uplatu zaostalih doprinosa od 1999. godine.
“Preduzeće je u kolapsu, blokirani su mu računi, isključena voda i telefoni. Tražimo hitan sastanak s većinskim vlasnikom koji se u preduzeću u zadnjih četiri-pet mjeseci pojavio samo jednom”, kazao je Ljubo Krečar, predsjednik fabričkog sindikata.
On je pozvao nadležne u Vladi i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS da se uključe u rješavanje ovog problema, koji prijeti da bez posla ostavi 110 radnika “Fruktone”.
Jovan Jovanović, predsjednik Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS, rekao je da se ne smije dozvoliti odlazak “Fruktone” u stečaj, koji smatra najcrnjim scenarijem za ovu nekada vrlo uglednu fabriku.
Sumorna “Fruktonina” statistika
• 7,5 miliona KM duga prema Poreskoj upravi RS
• 1,4 miliona KM duga prema UIO BiH
• 7 plata potražuju radnici
• 110 radnika moglo bi ostati bez posla Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Je li i ovo poslovni uspjeh Vlade ,ako jeste ,cestitam!
Sindikalci možda ima kakva greška u privatizaciji “Fruktone”, zavirite malo u to, ali ne preko Bijelića.
Fruktona je tipican primjer podrske vlasti (i ne samo aktuelne) privredi. Uz los menadzment i ovakvo okruzenje dugo se i odrzala proizvodnja, a i Pepsi je dugo tolerisao nase bahatosti.
Za koju godinu tu ce niknuti moderan stambeno poslovni komplex sa citavom paletom ugostiteljskih, kancelarijskih, velnes i kojekakvih drugih sadrzaja. U pitanju je extra lokacija u Boriku i ko bi ti propustio. A proizvodnju i radnike ko j…