BANJALUKA, Svaka vlada želi da radi za građane, a mi želimo da im svojim rješenjima taj posao olakšamo. Takav slučaj je i sa Vladom RS, koja je jedan od najznačajnijih partnera “Majkrosofta” u BiH.
Rekao je to u intervju za “Glas Srpske” tehnološki strateg u “Majkrosoftu” za Evropu, Bliski istok i Afriku Fransoa Munije.
– Svaki građanin koji plaća porez državi zauzvrat očekuje nešto od njih, a mi smo kompanija koja može da ponudi rješenja vladi da ta očekivanja ispune na najbolji mogući način. Dokaz za to je da veliki broj vlada u svijetu koristi naše usluge – istakao je Munije.
* Kojim povodom ste stigli u Banjaluku?
MUNIJE: Sastanci sa klijentima i partnerima “Majkrosofta” su gotovo svakodnevni i na njima se uglavnom raspravlja o pitanjima internet kompatibilnosti i otvorenosti. Razlog zbog kojeg sam u Banjaluci je sastanak sa predstavnicima Vlade RS, koja je jedan od najznačajnijih klijenata “Majkrosofta” u BiH i radionica za njene predstavnike.
* Kakva su iskustva “Majkrosofta” sa javnim sektorom i koliko je značajna ta saradnja?
MUNIJE: Rad sa klijentima iz javnog sektora je jedan od najznačajnijih za “Majkrosoft” zbog nekoliko razloga. Mi želimo, prije svega, da budemo partner od povjerenja tako važnim klijentima kao što su vlade u cijelom svijetu. To je bitno iz nekoliko razloga, a prije svega pokušavamo da pomognemo vladama da se približe građanima putem korišćenja najmodernijih tehnologija i nuđenjem servisa za građane koji će olakšati njihovu međusobnu komunikaciju. Sa druge strane mi ne radimo samo na taj način sa vladama, jer kroz niz projekata pokušavamo da unaprijedimo i obrazovanje, ali i ekonomiju kroz saradnju sa mladim kompanijama. Na ove načine u partnerstvu sa vladama direktno utičemo na razvoj lokalne aktivnosti zajednice.
* Da li smatrate da takav rad doprinosi i poboljšanju rada institucija, s obzirom na to da su naše institucije za stanovništvo prilično zatvorene?
MUNIJE: Imamo mnogo primjera kako sarađujemo sa vladinim sektorom da bismo približili njihove usluge građanima. Jedan od primjera je saradnja sa vlastima Vankuvera u Kanadi, gdje smo zajedno uradili takozvanu interaktivnu stranicu, koja je u potpunosti posvećena stanovnicima tog grada. Putem te stranice oni mogu da komentarišu o svim problemima i temama koje se tiču grada. Sve podatke je obezbijedio grad, a mi smo se potrudili da ih građani dobiju na bezbjedan način i da mogu da ih koriste pomoću bilo kojeg uređaja – mobilnog telefona, aj-fona, androida… Imamo i primjer Francuske gdje je već duže vrijeme omogućeno plaćanje poreza za male, srednje i velike firme putem interneta. To je jedan od projekata koji bi sigurno povećao efikasnost rada javne uprave i u RS, a građanima i privrednicima bi olakšao izmirivanje obaveza i omogućio im uštede koje bi mogli da iskoriste za druge projekte.
* Mogu li stanovnici RS očekivati da kao plod saradnje Vlade i “Majkrosofta” dobiju efikasnije i pristupačnije institucije?
MUNIJE: Da. Saradnja “Majkrosofta” i Vlade može da doprinese boljim uslugama za građane. Na kraju krajeva svaka vlada želi da radi za građane, a mi želimo da im svojim rješenjima taj posao olakšamo. Svaka vlada želi da ima brz i siguran način komunikacije koji je podoban, bez obzira na uređaje i tehnologije koje se koriste, a “Majkrosoft” ima dobra rješenja koja će pomoći vladi da uspostavi tu interakciju na željeni način. Svaki građanin koji plaća porez državi zauzvrat očekuje nešto od njih, a mi smo kompanija koja može da ponudi rješenja vladi da ta očekivanja ispuni na najbolji mogući način. Dokaz za to je da veliki broj vlada u svijetu koristi naše usluge.
* Šta je sa privatnim korisnicima i koliko ste fokusirani na njih?
MUNIJE: Jednako nam je važno poslovanje i sa vladama i sa privatnim sektorom. “Majkrosoft” razumije da postoje različite potrebe ljudi iz privatnog sektora u odnosu na vladu i zato imamo poseban segment koji je baziran na njih i koji im nudi rješenja koja se uglavnom tiču efikasnosti, produktivnosti i smanjenja troškova, odnosno bržeg i boljeg rada.
Piratski softver
* Kako gledate na izražen problem korišćenja piratskog softvera i kako se on može iskorijeniti?
MUNIJE: Svaka inicijativa nadležnih institucija za smanjenje piratstva bi dobro došla, ali zavisi od vlada na koji način one žele da to rješavaju. “Majkrosoft” nudi programe koji se tiču smanjenja piratstva. Naša težnja je da radimo na edukaciji korisnika i da im predstavimo zašto je legalni softver dobar i šta gube ako koriste ilegalni. Glas Srpske