PARIZ, Raspoloživi prihodi po domaćinstvu u Francuskoj porasli su u periodu od 2007. do 2011. a stepen zadovoljstva životom ostao je stabilan.
U studiji OECD-a koja analizira kvalitet života na osnovu 11 pokazatelja i koja se bavi kvalitetom života sa stanovišta prihoda, zaposlenosti, zdravlja, stanovanja, obrazovanja, bezbjednosti.., naslovljenoj “Kakav vam je život”, navodi se da Francuzi manje trpe posljedice krize od evropskih susjeda, naročito sa juga Evrope.
Raspoloživi prihod u posmatranom četvorogodišnjem periodu u Francuskoj porastao je dva odsto, dok je u evrozoni u istom procentu opao.
Situacija se čak manje pogoršala i kada je u pitanju zaposlenost, budući da je stopa zaposlenosti ostala takoreći stabilna, dok je u mnogim drugim evropskim zemljama opala. Iako je stopa nezaposlenosti u Francuskoj na dugi rok povećana jedan odsto, u poređenju s prosjekom zemalja članica OECD-a, ona je niža u odnosu na evrozonu, gdje je povećana za 2,6 odsto.
U periodu od 2007. do 2012. procenat Francuza koji se izjasnio da je zadovoljan životom ostao je stabilan, dok je opao u drugim evropskim zemljama, snažno pogođenim krizom, navodi se u studiji.
Aspekti kojima su Francuzi izrazili veće zadovoljstvo od evropskog prosjeka jesu kvalitet stanovanja, prihodi, imovina, društveni odnosi, uravnoteženost privatnog i profesionalnog života, kvalitet okruženja i zdravlje.
Suprotno, stepen zadovoljstva niži od prosjeka zabilježen je u obrazovanju, bezbjednosti, građanskom angažovanju i upravljanju, subjektivnom osjećanju blagostanja, uslovima zapošljavanja i razlikama u nivou mjesečnih zarada.
Trećina zaposlenih Francuza, što je više od evropskog prosjeka, smatra da radi u lošem okruženju, žaleći se, između ostalog, na pritisak koji osjećaju na poslu, na nedostatak slobode, lošu organizaciju i rizike po zdravlje. Tanjug