PARIZ, Francuski zvaničnici su sa negodovanjem odbacili navode britanskog nedjeljnika “Ekonomist” da je Francuska “tempirana bomba u srcu Evrope”.
Na naslovnici “Ekonomista” našlo se sedam bageta vezanih francuskom zastavom sa upaljenim fitiljem u sredini, a ključni članak ukazuje na zabrinutost da privredne reforme, koje je pokrenuo predsjednik Francuske, Oland, nisu dovoljno hrabre i ambiciozne, uz upozorenje da bi finansijska tržišta mogla da se okrenu protiv Francuske i time ugroze budućnost evra, prenosi Rojters.
Vlada u Parizu navodi da izvještaj “Ekonomista” ne uzima u obzir smanjenje poreza na dohodak preduzeća, najavljeno prošle nedjelje, čime će troškovi rada biti umanjeni za šest odsto, što će, prema mišljenju vlade, uticati na povećanje broja novih radnih mjesta i smanjenje ogromnog trgovinskog deficita.
Kresanje javne potrošnje u okviru datog paketa, zajedno sa postojećim budžetskim mjerama, trebalo bi Parizu da omogući da, tokom petogodišnjeg Olandovog mandata, uštedi do 60 milijardi evra, što britanski list nije uzeo u obzir, navodi vlada.
“Njihova analiza je zastarjela, više nije precizna. Smanjenje potrošnje od 60 milijardi evra za pet godina je sve samo ne lako i sve samo ne sramežljivo”, naveo je savjetnik francuskog ministra finansija Pjera Moskovisija, Tomas Filipon.
Ministri su izvještaj kritikovali kao jednostran. “Iskreno, ‘Ekonomist’ se nikada nije isticao po osjećaju za pravednost”, rekao je za radio “Evropa 1” ministar industrije Arno Montebur.
Pored toga što sumnjaju u obim strukturnih reformi, zvaničnici EU i brojni ekonomisti sumnjaju u to da Oland moze da ostvari cilj smanjenja javnog deficita na tri odsto bruto domaćeg prozivoda (BDP) u 2013.
Ako u tome ne uspje, finansijska tržišta bi mogla da zahtjevaju više kamatne stope na francuske obveznice. Prinosi na zapise zvaničnog Pariza trenutno su na rekordno niskih dva odsto, budući da se Francuska, pored Njemačke, smatra sigurnim utočištem u vrijeme krize u evrozoni.
Bonitetna agencija “Mudis” će ovog mjeseca iznijeti novu prognozu francuskog kreditnog rejtinga, koji bi mogao da bude snižen, nakon što je agencija “Standard end Purs” Parizu u januaru oduzela vrhunski status AAA.
Mnogi stručnjaci, međutim, vjeruju da tržišta već računaju na eventualno sniženje rejtinga, i da trgovci neće potrčati da francuske hartije zamjene za njemačke, koje se nude po izuzetno niskim kamatnim stopama, ili španske i italijanske, koje se smatraju rizičnim.
“Ono sto francuske kamatne stope drži na niskim nivoima su problemi Španije i Italije”, ocijenio je Nikolas Spiro iz agencije “Spiro sovrin stratedži”.
Francuska javna potrošnja obuhvata 56 odsto BDP-a, što je najviši nivo u evrozoni, a javni dug je ove godine dostigao 90 odsto BDP-a.
Urednik “Ekonomista” za Evropu i autor članka, Džon Pit, branio je nedjeljnik od optužbi da je nepravedan. “Poenta ove naslovnice i članka je da pogura Francusku. Druge zemlje, uključujući Grčku i Portugal, već su sprovele brojne reforme, što u Francuskoj nije slučaj”, rekao je on za list “20 minuta”.
Premijer Francuske Žan-Mark Ero, koji je juče u Berlinu njemačkoj kancelarki Angeli Merkel objašnjavao korake koje Pariz preduzima da podstakne konkurentnost, takođe je kritikovao pisanje britanskog lista.
“Govorite o novinama koje se oslanjaju na senzacije da bi povećale prodaju. Mogu vam reći da Francuska uopšte nije impresionirana”, rekao je premijer za TV stanicu “iTele”. Tanjug