PARIZ, Evropa s dvije brzine sve više hvata zamah, dok su, istovremeno, posljednjih dana zaribali klipovi francusko-njemačkog dvomotorca, i to u trenutku dok novi nalet krize ozbiljno drma evrozonu.
Razmjena oštrih izjava ovih dana na relaciji Pariz – Berlin pokazuje da se još više produbio jaz između dvije prestonice u pogledima na to kako da se izađe iz krize. S druge strane, južnjački blok protiv njemačke rigidnosti prave Francuska, Španija i Italija.
Francuski predsjednik Fransoa Oland je, u susret sljedećem samitu šefova država ili vlada EU krajem juna, predsjedniku Evropskog savjeta Hermanu van Rompeju dostavio svoj prijedlog za izlazak iz krize, čiju okosnicu čine tri pravca: rast, stabilnost i harmonizovanje ekonomske i monetarne unije.
Berlin, međutim, za to neće ni da čuje. Iza svega vidi pokušaj da se uvede dodatno opterećenje za njemačke poreske obveznike.
– Snaga Njemačke nije bez limita – upozorila je kancelarka Angela Merkel u Bundestagu.
Na adresu Pariza je uputila i sljedeće oštre riječi, kritikujući Olandov plan:
– Nemamo pravo da se zadovoljavamo mediokritetskim i prostim rješenjima. Moramo da reagujemo na najbolji mogući način.
Odmah je uzvratio francuski premijer Žan Mark Ero:
– Situacija u Evropi je dovoljno kritična, da se ne bi trebalo prepuštati pojednostavljenim formulacijama. Stvari treba shvatiti ozbiljno i s hrabrošću.
Ovaj dijalog bez rukavica pokazuje da su se obistinila predviđanja da će, izlaskom Nikole Sarkozija iz Jelisejske palate, nastupiti novi, hladniji tonovi u odnosima Pariza i Berlina. Njemačka se i dalje tvrdoglavo drži koncepta stroge štednje, s čime se ne slažu na evropskom jugu, kog zapljuskuju novi talasi krize. Tenzije prve i druge evropske ekonomije dolaze u zao čas, kada se Grčka i Španija hvataju za slamku. Analitičari smatraju da Francuska i Njemačka u takvoj situaciji moraju brzo ponovo da pronađu zajednički jezik, inače će evrozona dospjeti u još veću opasnost. Oland, međutim, ne odustaje od svog koncepta, dok Merkelova više ne podnosi da se na nju upire kao na glavnog krivca što EU ne izlazi iz ekonomskih problema.
U takvim uslovima, za sljedeću nedjelju se sprema mini-samit, četiri glavna protagonista – Njemačke, Francuske, Italije i Španije, na kojem će trojka, s veoma slabim izgledima, pokušavati da ubjedi lidera da popusti, pred novo okupljanje dvadesetsedmorke.
Nema povjerenja
Merkelova je u petak izrazila žaljenje zbog nedostatka povjerenja među akterima u evrozoni, istovremeno ocjenjujući da je suprotstavljanje privrednog rasta štednji – pogrešna debata. Novosti