PARIZ – Francuski premijer Michel Barnier rekao je u nedjelju da neće podići porez većini poreznih obveznika, iako će oni najbogatiji morati pomoći u zatvaranju rupe u budžetu.
U subotu je predstavljena nova francuska vlada pod vodstvom Michela Barniera.
Njegov najraniji i najzahtjevniji zadatak biće sastavljanje budžeta za 2025. godinu, u vrijeme kad se Francuska bori s obuzdavanjem rastućeg budžetskog deficita.
“Neću dalje dizati poreze Francuzima, ni najskromnijima, ni radnicima, ni srednjoj klasi. No ne mogu isključiti najbogatije iz nacionalnih nastojanja da popravimo situaciju”, Barnier je rekao televiziji France 2, a prenosi SEEbiz.
Barnier, koji je bio vodeći pregovarač Europske unije za Brexit, također je rekao da je otvoren promjenama u Macronovoj penzionoj reformi, no da bilo kakve promjene ne bi trebale podrivati finansije penzionog sistema.
Kao primjer je naveo da se želi kvalitetnije pozabaviti poteškoćama zaposlenih majki kroz njihov dugački radni staž te da je otvoren za prijedloge poslodavaca i sindikata.
Barnier je također obećao pragmatične mjere za ograničenje imigracije.
“Trebamo evropski odgovor. Trebamo djelovati i kod kuće”, rekao je Barnier. “Trebamo se strože pozabaviti problemom imigracije.”
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka vlast bi se trebala prvo postarati da nađe dobre meneđere koji će upravljati državnom imovinom i to na takav način da se ostvaruje dobit u tako da nije manja od visine inflacije plus pet posto. takođe trebaju napraviti espertski tim koji prati i analizira rad državnih preduzeća na dnevnom nivou i ako se ne ispunjavaju planovi pravovremeno reagovati mijenjajući menađment a po potrebi i nadzorni odbor. Ogromno sredstava gube države zbog kriminalnog ponašanja u upravljanju državnom imovinom.
Ranije si bio pismen. Šta se desilo?