PARIZ, U Francuskoj 21,4 odsto penzionera radi na crno, dok više od sedam odsto francuskih preduzeća ne prijavljuje dio zaposlenih, navodi se u izvještaju banke Akos.
U izvještaju se dodaje da najveći broj neprijavljene radne snage radi kao kućna posluga, a potom u ugostiteljskom sektoru.
Najveća zastupljenost tog vida rada prisutna je među seniorima i mladima. U Francuskoj nezaposlenost pogađa 24,2 odsto mladih od 15 do 24 godine.
Svaki peti penzioner angažovan je na nekom poslu na crnom, dok su mladi, koje nezaposlenost najviše pogađa, primorani da zarade makar i na ovaj način.
Procijenjuje se da 10 do 15 odsto radnoaktivnog stanovništva u Francuskoj radi na crno, dok je taj procenat u zemljama Južne Evrope, Španiji, Italiji i Grčkoj, znatno viši i kreće se od 20 do 25 odsto.
Šteta koju ima država od rada na crno, kako objašnjavaju analitičari, nije velika jer se nadoknađuje indirektnim oporezivanjem kroz porez na dodatu vrijednost.
Porast broja neprijavljene radne snage u Francuskoj direktna je posljedica postojeće krize, pada kupovne moći građana, i rasta nezaposlenosti, navodi se u izvještaju. Tanjug