BRISEL, Posrnula Francuska će se vjerovatno naći u središtu danas predstavljenih ekonomskih i fiskalnih smjernica Evropske komisije, koje bi članice Evropske unije trebalo da slijede u potrazi za preko potrebnim rastom i radnim mjestima.
Dužnička kriza je omogućila zvaničnom Briselu dodatna ovlašćenja kako bi se osiguralo da zemlje članice poštuju propise, pa se u ovom trenutku 20 od 27 zemalja nalazi pod nadzorom zbog kršenja propisanog budžetskog deficita, prenosi Frans pres.
Kriza je, takođe, primorala vlade da preduzmu oštre mjere štednje, ali rastuća nezaposlenost i nepopularne mjere sada testiraju njihovo rješenje, uz radije prebacivanje fokusa na rast, nego na stabilizovanje javnih finansija.
Očekuje se da će Komisija u slučaju druge najveće ekonomije EU, Francuske, ali i Španije, koja je za dlaku izbjegla cjelokupni međunarodni paket pomoći, dodijeliti dodatne dvije godine za svođenje budžetskih deficita na granicu EU od tri odsto BDP-a. Zauzvrat, članice će morati da pristanu na dodatne ekonomske reforme, koje su, prema procjeni Brisela, već predugo odlagane.
Za Francusku, to će značiti liberalizaciju tržišta rada i reformisanje skupog penzionog sistema, a sve zarad jačanja konkurentske pozicije. Tanjugbiz.rs