PARIZ, Francuski socijalistički premijer Manuel Vals započeo je danas trodnevne pregovore s ciljem odbrane duboko nepopularnog prijedloga reforme radnog zakonodavstva, u atmosferi najavljenih uličnih štrajkova kasnije ove nedjelje.
Vals i njegovi ministri za rad i ekonomiju održali su odvojene sastanke s vodećim sindikatima kako bi pridobili podršku za mjere koje će poslodavcima pružiti veću fleksibilnost kod zapošljavanja i otpuštanja radnika, prenosi agencija Frans pres.
Oni će se takođe sastati s različitim grupama poslodavaca da bi ih uvjerili u prednosti El Komrijinog nacrta zakona, objelodanjenog sredinom februara, koji je ime dobio po ministarki rada Mirijam El Komri.
U međuvremenu Valsova vlada se suočava sa sve intenzivnijim narodnim otporom prema reformskim planovima, pri čemu je sedam od 10 Francuza protiv najavljenih promjena zakona, prema istraživanju javnog mnjenja.
Takođe, onlajn peticija protiv reformi u ovoj oblasti, koju je pokrenula 35-godišnja feministkinja Karolin de Has, privukla je više od milion potpisa.
Grupe mladih i druge organizacije pozvale su na demonstracije u srijedu i kasnije tokom mjeseca u znak protesta protiv planova za koje mnogi misle da neće uspjeti da ispune primarnu misiju – stvaranje radnih mjesta, navodi francuska agencija.
Mladi ljudi su u centru debate, pošto je sa nivoom od 25 odsto, nezaposlenost mladih u Francuskoj među najvišima u Evropi.
Reforme su dio napora u borbi protiv nezaposlenosti, koja je u drugoj najvećoj evropskoj privredi dostigla 10,2 odsto, i u kojoj poslodavci nerado primaju radnike u stalni radni odnos zbog rigidnih propisa koji ih sprečavaju da otpuste zaposlene u teškim vremenima.
Trenutno francuske kompanije moraju na sudu da opravdaju planove za otpuštanje radnika ako takvu odluku donose zbog ekonomske krize, što je, kako kažu, proces zbog kog prvenstveno nerado zapošljavaju.
Reformama se detaljno utvrđuju uslovi, poput pada narudžbina ili prodaje, operativnog gubitka, kao dovoljan razlog za podjelu otkaza.
Izmjenama će takođe biti smanjena plaćanja za prekovremeni rad, duži od 35 sati – koliko iznosi radna nedjelja uvedena na “velika zvona” 1990-ih godina u ranijem pokušaju socijalista da podignu zaposlenost.
Umjesto sadašnjeg 25-procentnog bonusa za prekovremeni rad, poslodavci će ubuduće, ukoliko reforme prođu, plaćati samo 10 odsto, prenio je AFP. Tanjug