PARIZ, Francuska je od ponoći od Slovenije preuzela predsjedavanje Evropskom unijom koje će, nakon polugodišnjeg mandata, 1. januara 2009. predati Češkoj.
Šefovi diplomatije dvije zemlje Dimitrij Rupel i Bernar Kušner rukovali su se ispred najprepoznatljivijeg simbola Pariza, Ajfelove kule, koja je za tu priliku obasjana plavim svjetlom sa krugom žutih zvjezdica u sredini.
Francuski ambiciozni i grandiozni planovi za šestomjesečno predsjedavanje EU značajno su iskomplikovani irskim referendumskim “ne” reformskom ugovoru iz Lisabona.
Bi-Bi-Si navodi da će se ponovo u centru pažnje naći institucionalno uobličavanje Evropske unije, a ne ono što Unija zaista može da učini.
Francuski predsjednik Nikola Sarkozi priznaje da je EU suočena sa problemima i da njeni građani gube vjeru u cjelokupan projekt.
“Glavni prioritet je precizno lociranje problema sa biračima u Irskoj uz dalje dopuštanje ostalim zemljama članicama EU, a prije svega našim češkim prijateljima, da ratifikuju ugovor iz Lisabona”, izjavio je Sarkozi francuskoj televiziji neposredno uoči preuzimanja uloge predsjedavajućeg EU.
Sarkozi je dodao da mu je ishod referenduma u Irskoj iskomplikovao posao.
“Morali bismo prvo da pokušamo da shvatimo šta se to dogodilo sa irskim glasovima i šta možemo da učinimo kako bismo našli izlaz iz postojeće situacije”, rekao je Sarkozi.
Prema njegovom mišljenju, problem treba ograničiti na Irsku, postići ratifikaciju ugovora u preostalih 26 članica Unije i onda vidjeti šta se dalje može činiti.
Sarkozi kaže da nema vremena za oklijevanje jer “bez ratifikacije ugovora iz Lisabona nema ni daljeg širenja EU”.
“Bespredmetno je nastaviti sa proširenjem EU ukoliko Unija nije sposobna da tome prilagodi sopstvene institucije. Već smo se proširili na istok bez ijedne greške. Ja jesam za dalje proširenje na istok, ali prije toga moramo da reformišemo institucije EU”, rekao je Sarkozi i dodao da je vrijeme da se iz korijena promeni način na koji je Evropska unija izgrađena.
On tvrdi da Evropska unija trenutno proizvodi nervozu, a trebalo bi da štiti svoje građane od rizika koji nosi mondijalizacija i upravo tu ne funkcioniše.
Francuska je kao prioritete svog predsjedavanja navela usvajanje mjera u oblastima energetike, klimu, odbranu i imigraciju.
Pariz se nada da će konkretni napredak na realizaciji ovih pitanja omogućiti da se vrati povjerenje građana Evrope.
Sarkozi i francuski premijer Fransoa Fijon primiće danas u Parizu prvog dana predsjedavanja članove Evropske komisije, koje će predvoditi predsjednik Komisije Žoze Manuel Baroso.
Predsjednik Sarkozi putuje 10. jula u Strazbur gdje će se obratiti pred Evropskim parlamentom, a 11. jula će u Dablinu govoriti o referendumu.