BANJALUKA, Predsjednik Odbora za reformu privrednog sistema Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je danas da su na konstitutivnoj sjednici ovog odbora formirane tri radne grupe – za reformu privrednog sistema, za suzbijanje sive ekonomije, i za rad i zapošljavanje.
“Koordinator grupe za reformu privrednog sistema je Petar Đokić, grupe za suzbijanje sive ekonomije je Zoran Tegeltija, a za rad i zapošljavanje Milenko Savanović. U sastavu grupa su predstavnici resora, Poreske uprave, Inspektorata, Privredne komore i Saveza sindikata Republike Srpske”, rekla je novinarima Golićeva, nakon zajedničke sjednice odbora za reformu privrednog sistema i javnog sektora Republike Srpske.
Prema njenim riječima, radne grupe treba da pripreme i analiziraju zakonske i podzakonske akte, da sačine akcioni plan rada, predlože izmjene zakona i podzakona.
“Pred nama je veliki zadatak, jer želimo da mnoge oblasti reformišemo. Pokazalo se da određena rješenja treba mijenjati, a formirane radne grupe će predložiti najbolja rješenja za građane Republike Srpske”, kaže Golićeva.
Ona je istakla da je na konstitutivnoj sjednici Odbora za reformu privrednog sistema izabran sekretar ovog odbora, usvojen poslovnik o radu, te da je predviđeno da u radu oba odbora učestvuju akademska zajednica, nevladina udruženja i predstavnici strukovnih udruženja.
“Dva odbora su privremena radna tijela Vlade Republike Srpske, a osnovni zadatak im je pripremanje i koordinisanje aktivnosti Vlade u procesima reforme privrednog sistema i javnog sektora. Aktivnosti Odbora za reformu privrednog sistema obuhvataju provođenje reforme privrednog sistema, rad i zapošljavanje i suzbijanje sive ekonomije”, rekla je Golićeva, napomenuvši da će odbori raditi bez novčane naknade.
Predsjednik Odbora za reformu javnog sektora Anton Kasipović naglasio je da je identičan način rada u oba odbora.
“Odbor za reformu javnog sektora ima nadležnosti u oblasti javne uprave i lokalne samouprave, javnih preduzeća, zdravstvenog sistema i obrazovanja. U Vladi Srpske smo uvjereni da Republika Srpska može bolje i zbog toga želimo mijenjati rješenja koja se nisu pokazala dobrim”, rekao je Kasipović.
On je napomenuo da Vlada Republike Srpske želi da što prije bude formirana Vlada Federacije BiH da bi pojedina pitanja bila zajednički rješavana.
“Rad javnih preduzeća mora da bude bolji, sa više rezultata i moraju doprinijeti fiskalnoj kondiciji Srpske. Ne možemo reći da smo zadovoljni trendovima u smanjivanju sive ekonomije i tu moramo povesti više računa”, naglasio je Kasipović.
On je naveo da reforma privrednog sistema znači da administracija ne smije biti prepreka realizaciji kvalitetne poslovne ideje.
“Ova vlada i njen predsjednik Željka Cvijanović preuzeli su u ekspozeu i Ekonomskoj politici za ovu godinu mnoge obaveze. Želimo da zadržimo sadašnji nivo plata, trend u penzijama i fiskalnu stabilnost, a želimo i suficit u budžetu”, rekao je Kasipović i dodao da Srpska mora doći do svojih prihoda, a da, istovremeno, mora kontrolisati troškove.
Kasipović je istakao da u Vladi Srpske ima dovoljno poslova za sve, a da one koji ne budu kvalitetno radili treba mijenjati.
On je ocijenio da je pitanje refome obrazovanja važno i podsjetio da je iz Razvojnog programa Republike Srpske u razvoj prosvjete i kulture utrošeno 90 miliona KM.
Sjednici dva odbora pristvovala je i premijer Republike Srpske Željka Cvijanović. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Па зар се од вас и не очекује да то радите?! Зашто посебно наглашавати оно што вам и јесте основни задатак?! И наравно “рад без накнаде” …..па зар не примате плату “господо” ….осим ако се подразумијева да вам се уведе још једна, двије, три накнаде за “екстра” допринос развоју и реформи друштва… 🙂