NOVI PAZAR, U Novom Pazaru, u kojem proizvodnja obuće ima dugu tradiciju dužu od pola vijeka , danas ima tridesetak proizvođača, koji zapošljavaju oko 200 radnika. I mada podaci ne idu naruku obućarima, s obzirom na to da se sada tržištu godišnje isporuči oko 50.000 pari obuće, što je u odnosu na vrijeme ekspanzije čak devet puta manje, ohrabruje činjenica da je formiran klaster proizvođača obuće. Procjenjuje se da će to olakšati njihov zajednički nastup, kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu.
To je utoliko značajnije što se veći dio proizvodnje plasira, prije svega u Crnu Goru i BiH, ali se novopazarska obuća može naći i na tržištima u Rusiji, Holandiji, Švajcarskoj i Kanadi. Konkurencija obući proizvedenoj ovdje je ona koja stiže iz Kine, ali i sa tržišta Kosova.
Proizvodnja obuće u ovom djelu Srbije nekada se vezivala za Fabriku Ras, koja se nalazila u samom vrhu proizvođača u nekadašnjoj Jugoslaviji. Propadanje ovog giganta obućarske industrije, započeto početkom devedesetih godina prošlog vijeka, nekako se poklopilo sa procvatom te djelatnosti u privatnom sektoru. Novi Pazar je tada dobio 240 velikih i malih proizvođača obuće, a okosnicu proizvodnje činili su provjereni kadrovi Fabrike Ras, koja je prije desetak godina do temelja izgorjela u požaru. Kada je počela ekspanzija obućarske proizvodnje, sirovina je stizala iz Italije, Turske, Malezije i Argentine i godišnje se uvozilo više od 800.000 kvadratnih metara. Prije desetak godina, međutim, novopazarski obućari su se okrenuli domaćoj, kvalitetnijoj sirovini iz Rume i Zrenjanina.
Početak minule decenije donio je i prve robne marke obuće sa ovog područja i sajamske nagrade. I to uprkos činjenici da je prije desetak godina počeo da se bilježi pad proizvodnji, kao i da se smanjuje broj proizvođača i zaposlenih u tom sektoru. U ovom trenutku iskorišćenost proizvodnih kapaciteta iznosi samo 1,6 odsto. O kakvom je drastičnom padu riječ, govore i podaci da je sredinom devedesetih godina prošlog vijeka, u 240 fabrika i radionica bilo zaposleno oko 5.000 ljudi, dok je godišnja proizvodnja premašivala 3,1 milion pari obuće. Vrijednost proizvedenih artikala kretala se oko 2,6 miliona maraka. Danas