DETROIT, Američki “Ford” ponudio je otpremnine i mogućnost prijevremenog odlaska u penziju za 41.000 radnika u njegovim domaćim pogonima, u pokušaju da smanji troškove kako bi ponovo počeo da posluje s profitom do 2011. godine.
To je drugi put da “Ford” ove godine nudi povoljne uslove za napuštanje kompanije svim radnicima koje zastupa Ujedinjeni sindikat radnika u auto-industriji (UAW). Oko 1.000 radnika “Forda”, jedinog velikog američkog proizvođača automobila koji je izbjegao bankrot, prihvatilo je istovjetnu ponudu u julu.
Radnici “Forda” imaju rok da se do kraja januara izjasne o ponudi koja uključuje isplatu do 70.000 dolara “u kešu” za mlađe radnike i 60.000 dolara za starije, koji su pred penzijom. Radnicima, koji imaju najmanje godinu radnog staža, ponuđena je i opcija da uzmu 50.000 dolara “u kešu” i mogućnost izbora – ili novi automobil ili dodatnih 20.000 dolara. Osim toga, “Ford” nudi radnicima da im pola godine nakon prekida radnog odnosa plaća zdravstveno osiguranje.
“Uprkos poboljšanom poslovanju, još imamo višak zaposlenih”, izjavio je portparol “Forda” Mark Trabi.
Prošlog mjeseca, radnici UAW su velikom većinom glasova odbili prijedlog mjera za smanjenje troškova “Forda” koje su predviđale izmjene sadašnjih radničkih ugovora, čija važnost ističe 2011. godine.
Drugi po veličini američki proizvođač automobila “Ford”, koji ima 15 odsto udjela u prodaji na domaćem tržištu, suočen je s izazovima konkurencije, prije svega “General Motorsa”, koji pokriva 20 procenata domaće prodaje i računa da će kraj 2009. godine dočekati s oko 40.500 zaposlenih radnika. “General Motors” “Chrysler”, takođe, koriste otpremnine kako bi smanjili broj zaposlenih u njihovim američkim pogonima. Obje kompanije izašle su iz stečjanog postupka i opstale zahvaljajući finansijskoj podršci iz federalnog budžeta.
Država Mičigen, u kojoj se nalazi sjedište sve tri kompanije, ima najveću stopu nezaposlenosti u SAD – od čak 14,7 odsto zabilježenih u novembru. U posljednjih desetak godina, u američkom automobilskom sektoru je broj zaposlenih smanjen za više od polovine, odnosno za 547.500 radnika.