DETROIT, Posrnuli američki proizvođači automobila “Ford” i “Dženeral motors” (GM) očekuju da u narednih nekoliko godina izvezu u Kinu vozila u vrijednosti od 1,8 milijardi dolara, zahvaljujući novim dvostranim ugovorima, objavljeno je u Detroitu, gdje se nalazi “srce” američke automobilske industrije.
“Ford” i GM su među firmama koje su potpisale ugovore s kineskim partnerima u vrijednosti od 13,6 milijardi dolara , prije početka Strateškog ekonomskog dijaloga između dvije zemlje koji je završio juče u Anapolisu.
Peking je saopštio da dogovori postignuti u Vašingtonu i Sent Luisu predstavljaju dio plana kineskih kompanija za povećanje uvoza iz SAD, koje imaju ogroman trgovinski deficit u robnoj razmjeni s najmnogoljudnijom zemljom svijeta.
Ugovori se odnose na saradnju u oblastima kao što su visoke tehnologije, telekomunikacije i nekoliko drugih proizvodnih djelatnosti. Potpisnice sa američke strane su GM,”Cisco”, “Ford”, IBM, “Oracle” i “Motorola”, dok na kineskoj strani dominira jedna od najvećih svjetskih kompanija, “Čajna mobajl”.
Predstavnik “Forda” izjavio je da je njegova kompanija jedna od desetak američkih firmi koje će potpisati dvostrane sporazume sa kineskom vladom, prenosi agencija AFP.
“Ford” planira da izveze u Kinu vozila i rezervne dijelove za automobile u vrijednosti većoj od 800 miliona dolara.
GM istovremeno računa na plasman kompletnih vozila, djelova i opreme za automobile, posredstvom zajedničkog preduzeća u Kini “Šangaj-GM”, u periodu između 2008. i 2010. godine, u vrijednosti od milijardu dolara.
Među vozilima koja će biti izvezena iz SAD je GM-ova luksuzna marka “Kadilak”, uključujući sportski sedan CTS izrađen u Americi i sportsko-terensko vozilo “kadilak eskalejd”.
“Ford” planira da izveze i dijelove za mjenjače automobila proizvedenih u SAD, u njegovu kinesku fabriku u Čanganu – “Ford-Mazda automobili.”
Zvanični predstavnik “Forda” izjavio je da će kompanija uspjeti da proda u Kini 30.00 vozila izrađenih u njenim pogonima u Sjevernoj Americi počev od 2009. godine.
“Ford” je prvi put počeo da izvozi putnička vozila u Kinu još davne 1913. godine.