BANJALUKA, Fondu zdravstvenog osiguranja poslodavci duguju više od 200 miliona maraka za doprinose za zdravstveno osiguranje.
Od toga, skoro 100 miliona neće moći nikada da naplate, jer su dugove napravila preduzeća koja su godinama u stečaju.
Kako se većini stečajnih postupaka ne nazire kraj, strahuju da će se milioni na kraju otpisati. Fond se, poručuju, finansira jedino od doprinosa, pa im nenaplaćena dugovanja, ali i rad na crno zadaju glavobolju.
Otpis predviđaju i u Poreskoj upravi RS. Neki od njihovih najvećih dužnika su propala preduzeća. Na vrhu liste je trebinjski “Novoteks”, koji duguje više od 50 miliona maraka. Doprinose nisu plaćali ni preduzeća “Birač”, “Medicinska elektronika”, “Čajavec”. Posljednja opcija koju imaju, kažu iz Poreske uprave, je prinudna naplata.
“Od blokade pokretne imovine, nepokretne imovine, upisa zaloga hipoteka, zaloga na pokretnoj imovini. I to traje određeni vremenski period, ne previše. Vidi se kakve efekte daju te mjere, i ukoliko, znači zadnja faza, i ukoliko to ne uspijemo onda mi pokrećemo stečajni postupak”, rekao je Velimir Kukobat, pomoćnik direktora Poreske uprave RS.
Poslodavci koji redovno plaćaju doprinose Fondu nemaju razumijevanja za njihove dugove. Saša Trivić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS tvrdi da već tri godine sa Fondom pokušavaju da dogovore kompenzaciju, ali da oni na to ne pristaju.
“Fond raspoređuje, kad njemu fali para da ne dadne, a kad ima nekh sredstava, da ih plati. Mislim da to nije korektno i da treba omogućiti da se svim poslodavcima koji redovno plaćaju njihove obaveze izmire i to je jednostavno tehničko rješenje koje ne traži nikakve zakonske izmjene”, rekao je potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić.
Petnaest najvećih dužnika je u rukama sudova, a oštetili su državu za više od 120 miliona maraka. Fond zdravstvenog osiguranja nema za naknade, lijekove, ali i za obaveze prema poslodavcima. Tvrde da bi imali za sve potrebe, da im svi poslodavci plaćaju na vrijeme. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Duguju opet, manje od onoga, što nas pokradu na razlici cijena lijekova istih u BiH, a isti lijekovi, isti proizvođači kod drugih država u okruženju, Hrvatska, SRbija, Crna Gora, Mađarska, rumunija, neka se malo na tome poradi na tim veledrogerijama, ko već snadbjeva Fond zdravstva.
Zamislite iz Zvornika-BiH, pređete 200 metara u Mali Zvornik-R.Srbija isti lijek, isti proizvođač, 5 puta jevtiniji lijek.
Da li i jedan ”stručnjak” može da objasni.