TESLIĆ, Stav Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske je da bi investicione fondove trebalo restrukturisati u roku od dvije godine.
“Investicioni fondovi treba da se odluče za takvo upravljanje koje će ići u smjeru kupovine onih kolektiva koji imaju dobru perspektivu”, rekao je Miodrag Jandrić iz Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske, učestvujući na konferenciji o prespektivama i razvoju investicionih fondova, koja se održava u Banji Vrućici.
Prema njegovim riječima, fondovi su do sada, bez značajnih efekata, kao i njihovi investicioni menadžeri i uprave društva, gubili vrijeme učestvujući u radu skupština preduzeća.
“Sasvim sigurno je da fondovi ne treba da se bave restukturisanjem preduzeća, već da, ako su nezadovoljni nekim preduzećem koje treba da se restrukturiše, prodaju svoju imovinu tom preduzeću i idu tamo gdje postoje kvalitetna preduzeća i gdje mogu da zarade”, rekao je Jandrić.
Generalni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima “Kristalinvest” Ljubomir Klincov takođe ističe da su potrebne određene transformacije fondova, ali da treba imati u vidu opštu situaciju u kojoj se danas nalaze fondovi i likvidnost svih hartija.
“Nije sporna privatizacija fondova u određene nove pojave i oblike, ali u šta i u kojoj mjeri, jer ne može jedan fond sam preći u jedan organizacioni oblik, nego to treba da uradi više njih i u određenom vremenskom roku, te da se u svemu tome sačuva likvidnost fondova”, rekao je on.
Klincov je naglasio da je cilj da se pokušaju iznaći najbolja rješenja, dodajući da se razmišlja o dva tri modela transformacije fondova i vidjeće se koji model može najbolje ispuniti zahtjeve.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS Saša Grabovac rekao je da treba sagledati trenutak u radu tržišta kapitala koji se odnosi na dalji razvoj investicionih fondova.
“U ovoj tački razvoja pojavile su se ideje o otvaranju fondova i tu treba sagledati interes malih akcionara, gdje bi oni mogli da unovče svoj dio i gdje bi fondovi mogli da neodložno realizuju njihov zahtjev”, rekao je Grabovac i dodao da ako se ne bi ostavio dovoljno dug rok društvima za restrukturisanje, ona ne bi mogla da realizuju sve zahtjeve za isplatu.
“To je kao kada bi sve štediše neke banke došle isti dan po isplatu uloga. Nemoguće bi ih bilo isplatiti”, naveo je Grabovac i dodao da većina fondova ima nelikvidne hartije koje je teško prodati i zato se na ovakvim konferencijama traži način kako da se zaštite interesi akcionara i da ne dođe do gašenja nekih fondova.
Konferencija u Banji Vrućici okupila je oko 80 predstavnika društava za upravljanje fondovima RS i FBH,Slovenije,Hrvatske,Srbije, berzi i svih koji su su zaiteresovani za transformaciju investicionih fondova.
Skup je organizovalo Udruženje ekonomista Republike Srpske – Swot. Srna
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dvije godine? Zašto ne 5 godina? Nelikvidne hartije? A šta je sa društvima za upravljanje?
Čini mi se ili ja nisam upoznat, ali ovaj skup nije najavljivan u medijima?
Drustvima lopova je omoguceno da nastave sa nesmiljenom pljackom. Da je po pravdi, davno bi se fondovi otvorili i ljudi bi mogli da izadju. To sto bi vecina izasla iz fondova, vrlo jasno govori kako drustva lopova upravljaju tudjom imovinom.
Poredjenje sa bankama je sprdacina sa inteligencijom naroda – pa iz banke mozes podici novac u svakom trenutku ukoliko ti uslovi ne odgovaraju.
Ah…da….isti oni koji su i doveli akcionare fondova i fondove u ovu situaciju sada smisljaju nacin kako da ”pomognu” fondovima. Koje licemjerstvo. Da se pita malih ulagaca u fondovima – kojih je najvise – mnogi od ucesnika te ”onferencije” bi zavrsilo na Tunjicama, a imovina koju su stekli lopovlucima bi se oduzela i vratila narodu kojem i pripada.
Drustva lopova su za prvih 9 mjeseci ove godine inkasirala na ime ”provizije za upravljanje”cca 7,6 miliona KM, sto je rast u odnosu na isti period prosle godine 21%, tako da njima nema krize. To jandro i bratija nije napomenula niti jednom i nikada nisu izasli u javnost sa ovim podacima.
Jos dvije godine pljackanja akcionara od strane fondova.
Treba prvo restukturisati KHOV pa onda i fondove. Ali pošto na našem tržištu kapitala u posljednjih 10 godina “kolo vode” uvijek isti likovi, onda se ne može očekivati neki napredak.
Da li moze gori sistem od ovoga?