– Fond zdravstva RS umjesto smanjenja broja zaposlenih i troškova traži uvođenje novih dadžbina
– FZO duguje oko 530 miliona koje bi iz džepa građana vratili do 2022. godine
– Pavlović: Vlada razmišlja samo o tome kako da potrošeno namiri opterećenjima
BANJALUKA, Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske predložio je, u cilju smanjenja neizmirenih obaveza koje su premašile pola milijarde maraka, da se osim povećanja akciza na duvan i alkohol, dodatno oporezuju i zaslađena pića, te da procenat premije od autoosiguranja ide za zdravstveno osiguranje, prenosi poslovni portal CAPITAL.ba.
Vlada RS nedavno je usvojila dugoročni plan izmirenja obaveza FZO kojim su predviđenje mjere za smanjenje nagomilanih obaveza Fonda.
U planu se navodi da su neizmirene obaveze FZO na kraju prošle godine iznosile 528,3 miliona KM, a značajan dio tih obaveza, više od 200 miliona KM, odnosi se na kredite.
Ambicioznim planom Fonda predviđeno je da neizmirene obaveze do kraja 2022. godine budu svedene na nulu, a samo u ovoj godini predviđeno je vraćanje 94,3 miliona maraka.
U Fondu navode da sadašnji nivo obavezne zdravstvene zaštite nije moguće održivo finansirati iz postojećih izvora prihoda FZO te zbog toga, osim realizacije već pokrenute inicijative za uvođenje dodatnih akciza na duvan i alkohol, navode da je potrebno pokrenuti i inicijativu za dodatno oporezivanje zaslađenih pića.
„To oporezivanje je potrebno s obzirom na to da je dokazan štetan uticaj zaslađenih pića na zdravlje. Osim toga, potrebno je realizovati ranije pokrenutu inicijativu da se iz premije obaveznog osiguranja od autoodgovornosti izdvoji određeni procenat na račun obaveznog zdravstvenog osiguranja“, piše u planu.
Tek nakon uvođenja dodatnih nameta u Fondu navode da je potrebna i racionalizacija troškova u zdravstvenom sistemu te plan mjera racionalizacije u zdravstvenim ustanovama koje imaju veći broj zaposlenih od propisanih standarda.
Među mjerama koje je Fond predložio je i kompenzacija duga po osnovu INO osiguranja sa Srbijom i Hrvatskom čime bi se, kako navode, izmirio značajan dio obaveza bez odliva novca.
Jedan od prijedloga je i da se obaveze Fonda prema poslodavcima po osnovu naknada za bolovanja radnika duža od 30 dana izmire putem multilateralne kompenzacije.
„S obzirom na to da je za realizaciju projekcijom predloženih mjera neophodna izmjena i dopuna zakonskih propisa, odnosno donošenje podzakonskih akata, efekti predloženih mjera zavisiće od dinamike njihovog sprovođenja. U skladu sa tim FZO će korigovati postojeći plan izmirenja dugoročnih obaveza, te mijenjati predložene mjere“, dodaje se u planu.
Pavlović: Fond treba da se puni i izmiruje obaveze plaćanjem doprinosa
Ekonomista Zoran Pavlović kaže za CAPITAL da je iz plana izostavljena jedna od osnovnih stvari koja je uslov izmirenja obaveza Fonda, a to je povećanje zaposlenosti, a time i broja osiguranika u RS.
„Oni očigledno ne shvataju da je osnovni problem punjenje Fonda od strane zaposlenih radnika, a ne iz dodatnih nameta koje oni hoće da stave na teret građana RS. Sve ostalo je samo dodatno opterećenje građana i zahvatanje po raznim osnovama za novac koji je uludo potrošen neracionalno i bez kontrole“, istakao je Pavlović.
Plan smanjenja obaveza mora da se bazira na stvaranju prihoda po osnovu plaćanja doprinosa, zatim na racionalizaciji troškova pa tek onda može da bude dodatno poresko opterećenje na bilo šta.
„Vlada RS ne shvata da je njena odgovornost stvaranje poslovnog ambijenta, novo zapošljavanje i investicije, ona samo razmišlja o tome kako će da potroši ili kako će potrošeno da namiri novim opterećenjima. To je potpuni apsurd“, rekao je Pavlović.
On je rekao da je nevjerovatno da Dom zdravlja u Bijeljini posluje bez gubitaka, da servisira sve svoje obaveze i uklapa se u ono što od Fonda dobije, a da sve ostale zdravstvene institucije posluju negativno, uključujući i novu bolnicu u Bijeljini koja je već prve godine rada napravila gubitak od deset miliona KM.
„Očigledno je da se zdravstvene indstitucije koriste kao oblik zapošljavanja kadrova i trošenja novca, a ne kao racionalni oblik obavljanja svoje osnovne funkcije“, kazao je Pavlović.
Iako planira smanjenje oobaveza, Fond je i u ovoj godini nastavio da se kreditno zadužuje i kod tri banke je podigao 24 miliona KM. Ovo zaduženje u Fondu pravdaju činjenicom da se doprinosi redovno ne plaćaju te da još nisu povećane akcize na duvan i alkohol.
CAPITAL: M. Čigoja
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nek se oni gone u vražju mater…Selim uu FBiH.
Zadnji puta kad sam bio, Klinički centar u Banja Luci imao neke manekenke kao hostese za stilizovanim punktovima kao telekom, a u hodnicima i čekaonicama velike LCD televizore (kao danas u bankama) na kojima su se vrtile reklame PRIVATNIH klinika.
Prije dan-dva bilo na dnevniku da su platili neke uređaje stropne (ako nije za operacione sale) oko 1,2 miliona KM koji nisu nikada bili u upotrebi jer nešto ne odgovara pa stoje tako novi godinama. Kasnije rekoše da su 2-3 dali nekoj bolnici ili šta već.
Kad novinar za to upita sadašnjeg dekana Medicinskog fakulteta u B.Luci Ranka Škrbića, ovaj bukvalno pobježe od kamere!
Promrmlja nešto kao sad je slavlje i pobježe.
Nije baš da je kao Gluhaković nedavno hvatao novinarki mikrofon i grdio, ali …
Šta bi bilo da ga je pitala za lanac “Moja apoteka”, cijene lijekova i veze sa FZO, kakav je stan u Monte Karlu i kakav je Nole kao komšija i slično?
Ranko Škrbić je tada bio Ministar zdravlja i sa Stanetićem (koji je i sad direktor Kliničkog centra) krčmio šakom i kapom pare od prodaje telekoma Srpske.
Džaba ti pričaš Pavloviću.
Sve je to na mjestu, ali političare to apsolutno ne zanima. Bez razlike koja su stranka.
Kupe izborne glasove, prebroje kako im odgovara i eto ogromne podrške naroda da nas još bolje upropaste.
Nije ovdje nikad kera lajala radi sela…
Da ali kako dalje? Da bukvalno privatizujemo inspekcije pa ganjaš sam sebi? Da dignemo PDV na 20% pa 3-5% se vraća građaninu na kraju mjeseca ili šta ili kako ili smo takva društvena zajednica da ne može bolje? Svi kukaju dok se ne dočepa poneko od nas svojih 5 minuta pa onda odjednom drugačiji, ne kuka.
Uredniče gdje ti je tekst da je na mjesto VD FZO imenovan Dejan Kusturić kome je gradonačelnik Igor Radojčić dao dva dana da se pokupi iz Agencije Grada. Pa zar je moguce da ne znaš da Dejan Kusturić mijenja direktorske pozicije kao čarape, svaka dva mjeseca nova pozicija. Pa zar je moguće da ne znaš za nepotizam da je njegova supruga Bojanica Kusturić sekretarica u kabinetu predsjednika.
Da li bi izašao tekst da je dr Pađen izabran za VD FZO. Da li će farmaceuti sada imati obavezu da sponzoriš Borac. Pisaćemo još, da provjeriš kako mu je brat Boban Kusturić ženu zaposlio na mjesto direktora RTRS, i koga je u kojim medijima zvao da obustavi tekstove. Eto uredniče teksta
Tomas je kod Cvijanoviceve izlobirao da Kusturica stave umjesto Padjena na celo FZO, samo treba utvrditi koji je inters za to imao, a zena od Kusturica nije direktor RTRS-a nego zamjenik direktora RTRS.
Ma nije to moguce Kufturic je sam svojom sposobnoscu isposlovao svoju poziciju u fzo, Kufta zvani trica….
Sad ce se izvrsiti nabavka software, idu elektronske knjizice, idu novi moduli, vjesto je Tomas ostavio vruc krompir nasljedniku, samo vrlo lako se moze desiti da ovaj posao izmakne Veneri jer je njihov favorit bio dr Padjen. Ni Venera vise nema uticaj koji je imala….
Sve neke “trice i kucine” a u stvari jedan aparat koji besomucno crpi RS kao kravu muzaru, sve pod kontrolom cuvara srpstva!