NOVI SAD, Fond za privlačenje stranih investicija Vojvodine omogućio je tokom pet godina poslovanja priliv stranih direktnih investicija u vojvođanski region u ukupnoj vrijednosti od 420 miliona evra, saopštio je taj fond.
Direktor Fonda Branislav Bugarski ocijenio je da, ako se uzmu u obzir okruženje i uslovi rada tokom prtoteklih pet godina, ima razloga za zadovoljstvo, jer je riječ o lijepim rezultatima.
“Doprinjeli smo ostvarivanju brojnih kontakata sa investitorima, održali niz konsultacija, odredili povoljne lokacije za ulaganja, učestvovali na brojnim međunardnim manifestacijama i organizovali seminare u lokalnim samoupravama u Vojvodini. U tom smislu, doprinjeli smo da u pokrajini bude do sada investirano 420 miliona evra”, rekao je Bugarski agenciji Beta.
Prema njegovim riječima, u ovom momentu je nezahvalno proceniti kakva poslovna klima se očekuje u narednoj godini, jer će sve zavisiti od razvoja tržišta u Evropskoj uniji i Rusiji.
“Ako oni budu imali privredni rast, to će sigurno doprinjeti i većim investicijama i novozapošljavanju u Srbiji, pa samim tim i Vojvodini”, ocijenio je Bugarski.
Direktor Fonda smatra da će boljoj poslovnoj klimi doprineti i vizna liberalizacija, jer će omogućiti brži protok ljudi i ideja, a privrednici iz Srbije dobiće šansu da sami obilaze strana tržišta.
“Odlučujući faktor biće kada Srbija dobije status kandidata u EU, jer se pokazalo da su zemlje u okruženju doživjele mnogo brži ekonomski razvoj i veći broj stranih investicija sa sticanjem zvanja kandidata”, rekao je Bugarski.
Na inicijativu Izvršnog veća Vojvodine Fond za privlačenje stranih investicija je osnovan odlukom Skupštine Vojvodine u avgustu 2004. godine, a kancelarija fonda zvanično je počela da radi 1. decembra iste godine.
Fond je osnovan kao jedan od prioriteta Programa privrednog razvoja Vojvodine.
Uz podršku Fonda u proteklom periodu otvoreni su i biznis inkubatori u Subotici, Senti, Zrenjaninu i Bačkom Petrovcu, a Fond je fokusiran na sektore koji su procjenjeni kao najperspektivniji u Vojvodini – poljoprivreda, obnovljivi izvori energije, elektro-mašinski sektor i automobilska industrija, informacione tehnologije i turizam.