BIJELJINA, U akciji “Stop prevarama – do penzije pošteno“ do 19. oktobra ukupno su prijavljena 2.674 lica, potvrđeno je Srni u Fondu PIO Republike Srpske.
Akcija je počela 30.decembra prošle godine, a prijave su upućivane putem besplatne telefonske linije, poštom, mejlom, putem poštanskih sandučića u poslovnicama Fonda, te u opštinskim boračkim organizacijama i udruženjima penzionera.
Portparol Fonda PIO Republike Srpske Tihomir Joksimović navodi da se u prijavama najčešće navodi sumnja u zakonitost ostvarivanja prava na invalidsku penziju.
Navodi se sumnja u nepravilnosti prilikom obezbjeđivanja medicinske dokumentacije u domovima zdravlja, bolnicama i organima vještačenja pri Fondu, odnosno sprezi i uslužnom obezbjeđivanju medicinske dokumentacije neophodne za ostvarivanje invalidske penzije.
“Veliki broj prijava odnosi se na otvorene sumnje o učešću u Vojsci Republike Srpske i ostvarivanje penzijskih prava po tom osnovu, zatim na prijave u vezi sa sumnjama u lažiranja kategorizacije borca, dvostrukog korištenja penzije ili drugog prava.
Sumnja se i na lažiranje dokumentacije – poput vjenčanih listova, potvrda o životu, školskih potvrda, gdje se sumnja na spregu korisnika i administrativnih službi koje izdaju takva dokumenta“, kaže Joksimović.
On navodi da se sve prijave u Fondu detaljno sagledavaju i evidentiraju kroz odgovarajuće obrasce, a da se provjera i kontrola provode u nadležnim sektorima i službama putem više baza podataka, te upoređivanjem različitih evidencija.
“Prijave se upoređuju i sa evidencijama Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske. Slučajevi sa izraženim osnovama sumnje dodatno se kontrolišu i odmah uspostavlja obustava isplate dok se u pravnom postupku, putem rješenja, konačno ne razriješi slučaj prava stečenog na sumnjiv ili nepropisan način“, objašnjava Joksimović.
Po tom osnovu, prema podacima Fonda PIO Republike Srpske, MUP-u Srpske je na provjeru i dalje postupanje 7. februara ove godine proslijeđen spisak sa 84 lica (prva trijaža), 10. maja ove godine spisak sa 54 lica (druga trijaža) i 29. maja 2012. godine spisak sa 31 licem (treća trijaža) – ukupno 169 lica.
Internoj reviziji Fonda PIO i ovlaštenim predstavnicima Ministarstva zdravlja za dalju i detaljniju zajedničku kontrolu 7. februara ove godine predat je spisak sa 138 lica, 8. marta spisak sa 56 lica, 15. maja spisak od 140 lica, te 29. maja spisak sa 130 lica ili ukupno 464 lica.
“Interna revizija, prema dostavljenim spiskovima, izvršila je pet revizija. U početku akcije dugo se čekalo uspostavljanje saradnje sa doktorima, ovlaštenim licima u Ministarstvu zdravlja za zajedničku kontrolu medicinskih ustanova koje su vršile pripremu medicinske dokumentacije i osiguranika za konačno vještačenje pred organima vještačenja Fonda.
“Došlo je do opstrukcije, nakon čega su imenovani ljekari zamijenjeni da bi i oni, tražeći nadoknadu, 11. juna otkazali Fondu zajednički posao“, kaže Joksimović.
Za provjeru kod Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, zbog izrazitih osnova sumnje u pogrešno priznati status borca i status ratnog vojnog invalida, 8. marta ove godine proslijeđen je spisak sa šest lica, 10. maja spisak sa osam lica i dopisom od 4. juna za jedno lice, ukupno 15 lica.
U kontekstu borbe protiv prevarnih oblika u penzijskom sistemu do sada je izvršen prestanak prava za 31 korisnika, prestanak prava za 47 dvostrukih korisnika /Republika Srpska, Srbija, Federacija BiH/, obustava isplate u 12 slučajeva dvostrukih korisnika tuđe njege i pomoći, ukupno za 90 korisnika.
“Za 20 korisnika porodične penzije -djece/sauživalaca penzije izvršena je obustava isplate od 1.aprila ove godine, jer su završila redovno školovanje, od kojih za tri fakulteta nisu mogli potvrditi ni status studenta, što znači da je najvjerovatnije riječ o falsifikovanim uvjerenjima“, kaže Joksimović.
U isplati penzije za maj 2012. godine izvršena je obustava za 64 korisnika porodične penzije – djece/sauživalaca koji su završili redovno školovanje, za 13 studenata fakulteti nisu mogli potvrditi da su izdali uvjerenje. Joksimović kaže da je, najvjerovatnije, riječ o falsifikovanim uvjerenjima ili nisu bili ni upisani na te fakultete.
“U isplati penzije za jun 2012.godine izvršena je obustava isplate za 49 korisnika porodične penzije – djece/sauživalaca koji su završili redovno školovanje, od kojih za 17 fakulteti nisu mogli potvrditi da su izdali potvrdu.
U isplati penzije za jul 2012. godine obustavljena je isplata za devet korisnika porodične penzije – djece/sauživalaca koji su završili redovno školovanje, što je ukupno 142 korisnika – sauživaoca porodične penzije kojima je izvršena obustava isplate“, navodi Joksimović.
On dodaje da je Fond zbog nedostavljanja potvrde o životu, nedostavljanja JMB i dvojnog statusa korisnika/osiguranika obustavio isplatu za ukupno 10.481 osobu.
“U septembru 2012. godine došlo je do naglog povećanja obustava isplate zbog toga što je izvršena obustava za 917 korisnika za koje nije dostavljena školska potvrda, dok su preostala 662 korisnika isključena iz isplate po tri navedena osnova“, kaže portparol Fonda PIO Srpske.
U okviru akcije “Stop prevarama – do penzije pošteno” u nekim od karakterističnih slučajeva izvršena je obustava isplate, a potom i prestanak prava na porodičnu penziju za LJ.S.G. iz Bijeljine, koja je ostvarena krivotvorenjem vjenčanog lista, izdatog u opštini Ilidža -FBiH.
“Posebnim dopisom od 16. maja ove godine Fond PIO je MUP-u Republike Srpske dostavio na provjeru i procesuiranje spisak sa imenima i podacima za osam korisnika koji su ostvarili pravo na penziju na nepropisan način (za 3 korisnika fakulteti nisu mogli potvrditi status studenta), te i spisak sa 17 korisnika – djece/sauživalaca porodične penzije koji su završili redovno školovanje, a zbog neprijavljivanja te činjenice Fondu nastavili primati penziju.
U provođenju akcije Fond PIO Srpske sarađuje sa Ministarstvom rada, MUP-om, medicinskim ustanovama, fondovima PIO zemalja u okruženju.
Cilj akcije „Stop prevarama – do penzije pošteno“, osim potrebe da se iz sistema PIO isključe svi koji su, eventualno, ostvarili pravo na penziju mimo pozitivnih zakonskih propisa, jeste i preventivno djelovanje, u smislu da odvrati od namjere da ostvari penziju bilo koga ko za to pravo ne ispunjava zakonske uslove. Srna